Capital.ba

NBS: Od 2008. značajno povećan nivo problematičnih kredita

24.12.2012. / 15:14

BEOGRAD, Od početka krize 2008. godine do danas značajno je povećan nivo problematičnih kredita, ukupni bruto krediti u docnji dužoj od 90 dana, prema podacima NBS, povećani su sa 131 milijardu dinara koliko su iznosili krajem 2008. godine na 399,5 milijardi dinara na kraju septembra 2012. godine.

Od 2008. godine ukupni problematični krediti su konstantno rasli i svake godine uvećavani za dodatnih oko 70 milijardi dinara, a od januara do septembra 2012. godine su, u apsolutnom iznosu, povećani za 56,8 milijardi dinara ili 16,6 odsto u odnosu na kraj decembra 2011. godine.

Najviše problematičnih kredita u septembru bilo je u privredi 236,5 milijardi dinara ili 59 odsto.

I pored toga, bankarski sektor u Srbiji je stabilan, izazovi postoje, a jedan od njih je upravo nivo problematičnih kredita koji je u oktobru iznosio 18,8 odsto u ukupno odobrenim kreditima, izjavila je danas Bojana Milović iz Narodne banke Srbije (NBS).

Ona je, na sjednici Odbora Privredne komore Srbije (PKS) za bankarstvo i osiguranje ukazala, da iako se ističe da je nivo problematičnim kredita u Srbiji najviši u odnosu na region, ne postoji mogućnost poređenja zbog različitih metodologija koje se primjenjuju.

Predsjednik odbora Vladimir Čupić rekao je da je u proteklih godinu dana smanjena kapitalna adekvatnost banaka ali da je na zadovoljavajućem nivou i da je sistem siguran.

Na sjednici je istaknuto da će se smanjiti rizik rasta problematičnih kredita kada se ostvari rast Bruto domaćeg proizvoda (BDP), privredne aktivnosti i zaposlenosti.

Ukazano je, takođe, da je bitno povećanje likvidnosti države koja bi se “prelila” na realni sektor, a time i smanjio nivo problematičnih kredita.

Istovremeno sa povećanjem apsolutnih iznosa problematičnih kredita, povećavano je i njihovo učešće u ukupno odobrenim kreditima.

Ovo učešće je iznosilo 11,3 odsto na kraju 2008. godine, 15,7 odsto na kraju 2009. godine, 16,9 odsto krajem 2010. godine, 19,2 odsto na kraju 2011. godine i 19,9 odsto na kraju septembra 2012. godine. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!