Capital.ba

NBS: Loši krediti vrijede 425 milijardi dinara

10.12.2015. / 16:27

dinariBEOGRAD, Ukupni bruto problematični krediti (NPL) na kraju septembra smanjeni su u odnosu na kraj juna za 13,4 milijarde dinara i sada iznose 425 milijardi, što je udio od 22 odsto u ukupnim kreditima, objavila je danas Narodna banka Srbije (NBS).

“Učešće NPL u ukupnim bruto kreditima na kraju septembra iznosilo je 22 odsto, što je za 0,8 procentnih poena manje u odnosu na kraj prethodnog tromjesečja”, navedeno je u izvještaju NBS “Bankarski sektor u Srbiji – izvještaj za treće tromjesečje”.

Najveći dio loših kredita, kao što su krediti u docnji većoj od 90 dana, odnosi se na pravna lica, mada je učešće NPL u tom sektoru na kraju septembra u odnosu na kraj juna, smanjeno sa 51 na 49,4 odsto.

Udio NPL kod nefinansijskih pravnih lica u stečaju je u istom periodu porastao sa 19,8 na 21,2 odsto, dok je i sektor stanovništva povećao udio NPL sa 17,1 na 17,4 odsto.

NBS konstatuje da je na kraju septembra 2015. 115 odsto ukupnih bruto problematičnih kredita bilo pokriveno obračunatom rezervom za procijenjene gubitke, dok je 60,8 odsto pokriveno ispravkama vrijednosti kredita u skladu s međunarodnim računovodstvenim standardima.

Prema podacima centralne banke, ukupan nivo neto kredita bankarskog sektora Srbije je na kraju trećeg tromjesečja, nominalno je povećan za 16,1 milijardu dinara, odnosno za jedan odsto u odnosu na kraj prethodnog tromjesečja i na kraju septembra je iznosio 1.633,9 milijardi.

Povećanje je, kako je navedeno, najizraženije u sektoru privrednih društava, 23,9 milijarde dinara više nego na kraju prethodnog tromjesečja, dok je najveće smanjenje zabilježeno u sektoru javnih preduzeća – od 11,2 milijarde.

U kreditnom portfoliju banaka, navodi NBS, dominiraju devizni i devizno indeksirani krediti, čije je učešće u ukupnim neto kreditima 73,6 odsto.

Dugoročni krediti, od kojih su 43,2 odsto krediti preko pet godina, čine 73 odsto ukupnih neto kredita. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!