Capital.ba

Nasnažniji udar krize u Srbiji na proljeće

06.01.2009. / 15:49

BEOGRAD,  U Srbiji će se najsnažniji udar svjetske ekonomske krize osjetiti u proljeće, ocijenili su na današnjoj konferenciji za novinare stručnjaci beogradskog Instituta za tržišna istraživanja /IZIT/.

Stručnjaci su ocijenili da se kreatori ekonomske politike Srbije ne ponašaju racionalno i ne donose pravovremeno strategiju za njeno prevazilaženje.

Direktor IZIT-a Miloje Kanjevac smatra da su glavni razlozi krize u Srbiji, koja se sve više osjeća, prebrza liberalizacija tržišta, pretjerana žurba sa privatizacijom banaka i precijenjena domaća valuta.

On je istakao da treba smanjiti javnu potrošnju i “prepoloviti” državnu administraciju, postići realnu vrijednost domaće valute, stimulisati izvoz, ali i proširiti tržište srpske privrede i na zemlje van EU.

Kanjevac je naveo da će, u slučaju jednostrane primjene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, u budžetu biti 250 miliona evra manje zbog smanjenih carina, što će pogoršati ionako loš spoljnotrgovinski bilans Srbije.

Saradnik IZIT-a Saša Đogović rekao je da, u pogledu uticaja svjetske krize, kreatori srpske ekonomske politike pokazuju sindrom “nojeve glave u pijesku” i arogancije, jer se “prave kao da krize nema, a neki čak ističu i da je ona dobra za Srbiju, umjesto da donose adekvatne mjere”.

“Da vlast ne shvata dubinu krize, pokazalo se i na primeru Opšteg kolektivnog ugovora, koji je prvo potpisala sa sindikatima, u vreme kad je kriza uveliko počela, pa ga onda posle mesec dana raskinula”, rekao je Đogović.

Prema anketi IZIT-a, proizvođači u Srbiji u prvoj polovini 2009. godine očekuju rast cijena proizvoda i pad proizvodnje, a inflaciju oko 11 odsto.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!