Capital.ba

Najviše zarađuju notari, a najmanje novinari

03.07.2011. / 8:20

MOSTAR, Iako BiH ima viška ekonomista i pravnika, oni su, ako uspiju naći posao i najplaćeniji. Pravnik, koji radi posao notara tako zarađuje 10.000 maraka mjesečno. Novinari su pak najslabije plaćeni – zarađuju tek 700 KM.
Ana Osojić i njena prijateljica Sanda Lončar iz Mostara, upisaće psihologiju, jer ih, kažu, to zanima. No, Sanda ne očekuje da će, kad završi fakultet naći posao u svom rodnom gradu. „Nadam se da ću otići odavde, jer, iskreno, ovdje nema baš neke mogućnosti za mlade ljude, kaže Sanda.
Marko Pušić, upisao je mašinstvo na Mostarskom sveučilištu. Volio bi se zaposliti u BiH, ali misli da su mu jako male šanse tako da će i on, kaže, posao potražiti u inostranstvu.
Ovo troje budućih brucoša, što smo ih zatekli u kampusu Mostarskog sveučilišta, fakultete su odabrali, uglavnom, prema afinitetu.
I Marko Pušić planira krenuti u svijet trbuhom za kruhom!
Sa zvanjem strojarskog inžinjera Marko nema velike šanse dobiti posao u BiH, ali ima izgleda zaposliti se, na primjer, u Njemačkoj, koja u ovom trenutku traži čak 69.000 inžinjera ali i na hiljade matematicara, fizičara… iz zemalja koje nisu u Evropskoj uniji.
Ni Sanda ni Ana, s diplomom pshiloga, neće lako do posla u svojoj zemlji, jer ni njihova buduća zvanja ne spadaju u kategoriju najtraženijih u Bosni i Hercegovini.
Naime, prema istraživanjima web projekta plata.ba najtraženiji na tržištu u BiH su inžinjeri elektrotehnike, a najbolje su plaćeni farmaceuti, te ekonomisti i pravnici kojih je i najviše na zavodima za zapošljavanje, jer ih se školuje više nego što su potrebe tržišta.
„Diplomirani ekonomisti koji uspiju doći na poziciju leasing direktora zarađuju i do 3 hiljade maraka, finansijski revizor 1. 700 KM, menadžeri za upravljanje rizicima 1.500 maraka. Diploma farmaceutskog fakulteta može donijeti zaradu od 2.100 maraka, što je zarada menadžara farmaceutskih proizvoda, kaže za Deusche Welle Vedrana Maglajlija, projekt menadžerica na web siteu plata.ba.
Dobro prolaze, dodaje, i pravnici, iako i njih takođe ima više nego što ih traži tržište.
„Budući pravnici mogu očekivati platu od oko 2.000 maraka mjesečno što je plata odvjetnika, a najbolje plaćeni su notari čija plata doseže i 10.000 maraka mjesečno, kaže ona.
U Bosni i Hercegovini najtraženije su, pak, diplome tehničkih fakulteta, posebno, elektrotehničkog. Projekt menadžer u telekomunikacionoj kompaniji, tako, može zaraditi 2.000 maraka, a programer 1.900 maraka mjesečno. Ostala inžinjerska zanimanja slabo su tražena, ali i slabo plaćena. Arhitekt u prosjeku zarađuje 1.000, a građevinski inžinjer 1.100 maraka.
Najmanje plaćena i najmanje tražena zvanja su socijalnih radnika sa 800 i novinara sa skromnih 700 maraka mjesečno. Višak jednih i manjak drugih zvanja, pokazuje kako bosansko-hercegovački univerziteti ne prate potrebe tržišta.
No, nameće se i pitanje kvaliteta onih sa završenim fakultetima u BiH. Prof. dr Franjo Ljubić kaže kako su upitne kompetencije velikog broja univerzitetskih profesora, na javnim, a pogotovo na privatnim fakultetima, jer zakonski nisu regulisani kriterijumi izbora predavača na univerzitetima u BiH, pa je sumnjivo koliko iza diplome stoji stvarnog znanja.
„Nekim ljudima je stalo da imaju samo diplome, a da znanje nije bitno. Nažalost takva je atmosfera u našem sistemu da se traže samo diplome, ali ne i znanje i naravno, to je dugoročan problem jer destimuliše one kvalitetne, a stimuliše one koji olako žele doći do diploma, a zna se kako do njih dolaze, pojašnjava dr Ljubić.
Dodaje kako je dodatni problem, što još nisu prilagođeni zakonski propisi, pa se na tržištu u BiH još traže stara zvanja, dok ona nova, po Bolonjskom procesu, zakonski još ne postoje, zbog čega mnogi mladi ljudi, koji završe i neke zvučne fakultete u inostranstvu, ne mogu nostrifikovati diplome u BiH. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Najviše zarađuju notari, a najmanje novinari

    1. novinar

      a da ti nisi mozda izmijenio nick a argumenti ostali isti

    2. durum-durum

      A, kako da odem? Mislite, da ova profesija nije monopolistička i da cu cijene-nagrade adekvatne težini posla.Ova država je dozvolila, da što u njoj bude manje notara ne vodeći računa o efikasnosti te usluge stanovnicima i potrebama privrede i stanovnika.Znate, već vođenje običnog zapisnika na na nekoj skupštini privrednog društva 1500 KM (koji sat posla-gdje ima tako lako zaraditi).Znam područja gdje građanin mora preći 50 km do najbližeg notara.

    3. novinar

      a sto ti ne odes u notare?

    4. durum-durum

      Notari nemaju platu, nego nagradu, koja je monopolska i to može samo u ovoj državi.Otimaju od jadnog naroda i nikome ne pada na pamet da i ovaj namet-jaram skine sa naroda i privrede.Samo se pitam dokle ćemo dozvoliti ovakvu organizaciju notarsku.