Capital.ba

Najviše žalbi na kašnjenje isplata

19.03.2009. / 7:25

potpisivanjeBANJALUKA,  Žalbe građana na rad osiguravajućih kuća najčešće se odnose na kašnjenje u obradi odštetnih zahtjeva i isplatama, te nedostavljanju pismenih odgovora, kazali su u Kancelariji ombudsmana u osiguranju RS.
Ljiljana Sokolić, ombudsman u osiguranju RS, izjavila je da su od početka rada entitetske agencije za osiguranje u aprilu 2006, i prije formalnog otvaranja Kancelarije u februaru ove godine, razmotrili 150 žalbi građana na nekorektan rad osiguravajućih društava.
“Pozitivno smo rješili oko 90 odsto predmeta, odnosno potrošači su nakon naše intervencije kod društava u osiguranju dobili obrazloženja njihovog postupanja, odnosno naplatila štetu”, istakla je ona.
U Kancelariji ombudsmana ističu da će 1. aprila stupiti na snagu kodeks poslovne etike osiguravajućih kuća, svojevrsni priručnik po kojem društva treba da postupaju od ugovaranja do rješavanja odštetnih zahtjeva. To će, ocjenjuju, uveliko pomoći osiguranicima da ostvare svoja prava.
“Osiguravajuća društva dosad nisu obavještavala potrošače o pravilima i procedurama po kojima rade niti se ponašala u skladu sa zakonima. Strankama nisu dostavljali obrazloženu ponudu za naknadu štete i čak su to smatrali svojom poslovnom tajnom, što je apsurd, a s isplatama su kasnili i po nekoliko mjeseci”, naglasila je Sokolićeva.
Ona je pozvala sve osiguranike koji se smatraju oštećenima da se obrate Kancelariji ombudsmana u tom sektoru kako bi njihove slučajeve pokušali rješiti kroz besplatni vansudski postupak.
Ombudsman ima ovlaštenja da istražuje sve slučajeve kršenja zakona, drugih propisa i kodeksa od strane osiguravajućih kuća, izuzev rješavanja imovinskopravnih sporova koji su u isključivoj nadležnosti suda.
U Udruženju osiguravajućih društava RS navode da podržavaju rad ombudsmana u tom sektoru, ali smatraju da se regulator isključivo usmjerio na zaštitu potrošača, dok je zanemario interese osiguravajućih kuća.
“Osiguranici su i dosad bili zaštićeni na više načina. Štete su isplaćene u 95 odsto slučajeva, a tamo gdje nisu isplaćene na vrijeme sud je presudio u korist osiguranika i društvima zaračunao zatezne kamate”, tvrdi Borko Popović, predsjednik tog udruženja.
On ocjenjuje da se s većim poteškoćama od potrošača suočavaju same osiguravajuće kuće, kojima poslovanje, kako navodi, otežava snažan rast odštetnih iznosa, veći porez na dohodak zastupnika u osiguranju, te neefikasno pravosuđe i nelojalna konkurencija. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!