Capital.ba

Najveći deficit sa Rusijom

08.11.2010. / 17:54

BEOGRAD, Najveći obim u robnoj razmjeni sa svijetom u prvih devet mjeseci 2010. srpska ekonomija je ostvarila sa Njemačkom, Rusijom Italijom i Bosnom i Hercegovinom.

Robna razmjena sa Njemačkom iznosila je 2,01 milijardi dolara, sa Rusijom 1,99 milijardi, sa Italijom 1,81 milijardi i sa Bosnom i Hercegovinom 1,21 milijardi dolara.

Pri tome je razmjena sa Njemačkom redukovana za 4,7 odsto u odnosu na prvih devet mjeseci prošle godine, sa Rusijom za 17,5 odsto, sa Italijom za 6,6 odsto i sa Bosnom i Hercegovinom za 19,1 odsto.

Tako je u strukturi ukupne spoljnotrgovinske razmjene Srbije udio njemačke privrede opao sa 12 odsto na 10,6 odsto, dok je učešće ruske ekonomije poraslo sa 9,7 na 10,5 odsto, a bosanskohercegovačke sa 5,8 na 6,4 odsto. Učešće italijanske privrede je tek neznatno smanjeno, sa 9,7 na 9,5 odsto.

Tri najznačajnija partnera Srbije na izvoznoj strani su Italija sa 789,7 miliona dolara, Bosna i Hercegovina – 788,1 miliona dolara i Njemačka sa 732,3 miliona. Na uvoznoj strani najznačajniji partneri su Rusija sa 1,63 milijarde dolara, Njemačka sa 1,27 milijardi i Italija sa 1,12 milijardi.

U prvih devet mjeseci ove godine najnepovoljniji trgovinski saldo od 1,27 milijardi dolara ostvaren je sa Ruskom Federacijom, što je za 4,9 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Time je udio ruske privrede u formiranju srpskog spoljnotrgovinskog deficita u devetomjesečnom periodu bio 24,6 odsto.

Srbija je spoljnotrgovinski suficit u prva tri kvartala ostvarila sa Crnom Gorom – 475,5 miliona dolara, Bosnom i Hercegovinom – 367 miliona, Makedonijom – 150,5 miliona i Albanijom – 89,8 miliona dolara.

Pri tome je pozitivan spoljnotrgovinski saldo sa Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom redukovan za 12,8 odsto, odnosno 5,5 odsto, dok je sa Makedonijom i Albanijom povećan za 8,3 odsto u prvom, odnosno oko 2,3 puta u drugom slučaju. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!