Capital.ba

Najveće usporavanje britanske privrede za 60 godina

30.08.2008. / 18:00

LONDON, Britanski ministar finansija Alister Darling upozorio je da privreda njegove zemlje sada preživljavanje najveće usporavanje u minulih šest decenija i da se neće oporaviti tako brzo kao što se ranije vjerovalo, prenosi londonski dnevnik “Gardijan”.
 Darling i drugi vladini funkcioneri su ranije ovog mjeseca ukazali  da se ostrvska privreda suočava sa rastućom inflacijom, naglim padom prometa na stambenom tržištu i ogromnim gubicima poslovnih banaka i drugih finansijskih organizacija.
 Rast britanske privrede u drugom kvartalu je bio, prema ocijeni lokalnih analitčara čije mišljenje prenosi agencija Blumberg, stagnirajući, a opšta ekonomska klima “vrlo nepovoljna”.
 Broj prodatih kuća je u julu opao za više od deset odsto, u poređenju sa istim lanjskim mjesecom. To je bio najveći pad poslovne aktivnosti u tom veoma važnom privrednom segmentu od početka devedesetih godina, navodi se u agencijskim izveštajima iz Londona.
 Banka Engleske (BoE), koja je u V. Bitaniji nadležna za vođenje monetarne politike, ove godine je više puta odobravala ogromna sredstva, u vrijednosti većoj od sto milijardi funti sterlinga, za pokriće gubitaka banaka  i drugih finansijskih kompanija koje su teško pogođene globalnom kreditnom krizom, nastalom zbog sloma hipotekarnog tržišta u SAD.
 Neki ekonomisti smatraju da je ukupna suma koju je BoE namjenila ugoroženim finansijskim kompanijama nedovoljna i da će, u periodu do kraja ove godine, morati da se višestruko uveća.
 Veoma nepovoljna ekonomska situacija vidljiva je i na osnovu rasta inflacije. Potrošačke cijene su, naime, u julu uvećane na 4,4 odsto, računato prema godišnjoj osnovi i to je osnovni razlog što BoE ne sme da olabavi baznu kamatu, kako bi podstakla sve tromiju ekonomiju.
 Bazna kamata BoE je trenutno pet odstoi poslednji put je smanjena za 0,25 odsto u aprilu. Rukovodstvo britanske emisione banke se nakon toga nije usudilo da “dira” tu ključnu interesnu stopu, uprkos stalnom pogoršanju privredne klime, zbog bojazni da bi dalje labavljenje kamatne politike još više podstaklo ionako veoma jake inflatorne pritiske.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!