Capital.ba

Najskuplje kuće u SAD – od dvorca do moderne kuće

10.06.2010. / 8:00

VAŠINGTON, Najskuplje nekretnine u većim američkim gradovima koje su na prodaju uveliko se razlikuju, ne samo po cijeni već i po projektu, veličini i ambijentu i variraju u širokom rasponu, od 775.000 dolara vrijednog zdanja iz 19. vijeka u Mančesteru u Nju Hempširu do modernog dvorca u Los Anđelesu koji je procjenjen na 125-150 miliona dolara.
Kako navodi nedjeljnik ‘Biznisvik kom”, između te dvije krajnosti, moderni su penthauz u Milvokiju za 2,95 miliona dolara i porodično imanje od 49 jutara u Luisvilu za 6,87 miliona.
Poput svakog imetka, kuća je u SAD simbol uspjeha. Naravno, u nekim gradovima je lakše, ili bar pristupačnije, posjedovati je. Svaki grad ima najbogatijeg čovjeka, kao što ima i najskuplju kuću. Nije nužno da to dvoje ide zajedno.
Sa imovinom procjenjenom na 47 milijardi dolara, čuveni investitor Voren Bafet definitivno je najbogatiji čovjek u Omahi. Ipak, njegova kuća u tom gradu, koju je kupio 1958. godine za navodno 31.500 dolara, ni približno nije najskuplja. Ta čast pripada kući u mediteranskom stilu sa šest spavaćih soba u ekskluzivnom dijelu tog grada Linden Istejts (Linden Estates) koja se prodaje za 3,9 miliona dolara.
Iako se veličina i stil ovih kuća uveliko razlikuju koliko i cijene, neki elementi su zajednički. Najznačajniji ide u prilog starom klišeu da je kod nekretnine uvijek u pitanju “lokacija, lokacija, lokacija.”
– Svaki grad ima “zlatnu enklavu”, bilo da je to elitna zgrada ili ulica, kao što je njujorška Peta avenija ili ekskluzivno susjedstvo ili zatvorena zajednica, kao što je Holmbi Hils u Los Anđelesu – kaže Edvard Mermelstejn, advokat za međunarodnu trgovinu.
Pored lokacije, drugi važni činioci za ultra bogate kupce su kvalitet gradnje i materijala, broj soba, garažni prostor, prostranost i, u sve većoj mjeri, takve pogodnosti kao što su sobe za medije, vinski podrumi i najnoviji sistemi obezbjeđenja.
– Jedinstvene karakteristike takođe su važne kupcima – kaže Džoana Dreser, agent prodaje.
Naime, jedna od njenih ponuda u Bostonu je dvorac iz 19. vijeka, sa cijenom od 23 miliona dolara. Među mnogobrojnim originalnim detaljima, ima prirodno svjetlo sa krova po zamisli američkog umjetnika Džona La Farža (John La Farge) koji je radio projekat. Biznis

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!