Capital.ba

Najsiromašniji najviše zaduženi

26.01.2009. / 8:40

BEČ,  Istraživanje Unikredit grupacije sprovedeno u centralnoj i istočnoj Evropi, pokazalo je da je u nekoliko zemalja najveća zaduženost zabilježena kod porodica s najnižim primanjima, javile su agencije.
 
Među tim zemljama su: BiH, Hrvatska, Slovenija, Poljska, Mađarska, Ukrajina i Rumunija.
Visoka zaduženost karakteristika je svih zemalja srednjoistočne, tranzicijske Evrope.
Procenat domaćinstava koja troše oko trećinu primanja na otplatu dugove najveći je u Rumuniji – 32 odsto, a slijedi Hrvatska sa 27 odsto. U Srbiji, na primjer, 17 odsto domaćinstava troši više od 30 odsto ukupnih prihoda za otplatu kredita.
Rezultati istraživanja dobijeni su na osnovu ankete od po najmanje 1.000 građana u svakoj od 13 zemalja regiona.
Kako su ocijenili u Unikredit grupi, domaćinstva u centralnoj i istočnoj Evropi tokom 2009. godine suočiće se sa usporavanjem rasta prihoda i težim uslovima za pozajmljivanje novca, što će dovesti do kraja potrošačkog “buma”.
Predstavnici Unikredit banke upozorili su i da je očigledno da će kreditna kriza zahvatiti region, ističući da se to može izbjeći isključivo uz pomoć velikih međunarodnih banaka.
Član uprave Unikredit grupe Erih Hampel, kazao je da će ta
banka nastaviti finansiranje ogranaka u zemljama srednje i istočne Evrope i odobravanje kredita građanima i kompanijama.
Hampel je uputio i poziv međunarodnim bankama, Evropskoj uniji, Međunarodnom monetarnom fondu i ostalim institucijama da pokrenu zajednički plan za otklanjanje prijetnji od potencijalnog prekida dotoka kapitala i kočenja privrednog rasta.
Češka
U Češkoj najveći broj, odnosno 58 odsto kreditom opterećenih građana, na otplate troše vrlo mali dio plate. Česi na kredit potroše najviše do 15 odsto plate.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!