Capital.ba

Najniži standard u Valjevu

25.01.2011. / 7:40

BEOGRAD, Samo dva grada u Srbiji, Beograd i Novi Sad, imaju prosječnu zaradu koja nadmašuje vrijednost republičke potrošačke korpe od 39.499 dinara. To znači da dvije trećine stanovništva ima problema sa pokrivanjem osnovnih mjesečnih troškova i punjenjem korpe.
Najdrastičniji primjer svakako je Valjevo, sa zaradom nešto većom od 28.000 dinara, gdje mjesečno nedostaje čak 11.000 dinara da se napuni korpa, što iznosi 1,37 prosječnih zarada.
Posljednji podaci kupovne moći, mjereni odnosom prosječne zarade i potrošačke korpe iz novembra 2010. godine, pokazuju pad standarda za 2,8 odsto u odnosu na prethodni mjesec. A za posljednjih godinu dana, troškovi života veći su čak za 9,5 odsto.
– Na mjesečnom nivou, najveći cjenovni udar stigao je od poskupljenja komunalija od 2,5 odsto, zatim hrane i bezalkoholnih pića za 2,2 odsto, ali i viših cijena odjeće i obuće, transporta, usluga u restoranima – ističu u Odsjeku za statistiku cijena RZS.
Novembarska korpa je za 1.108 dinara teža od oktobarske. Da bi se podmirili troškovi korpe, trebalo 1,15 zarada, koja, prema posljednjim mjerenjima, iznosi 34.444 dinara, a samo mjesec dana prije, izdvajali smo za to 1,12 prosječnih plata. Zanimljivo je da je mjesečna zarada u odnosu na isti period prije dvije godine jača za svega 830 dinara, odnosno za 2,5 odsto, dok su izdaci u korpi u tom periodu narasli bezmalo 6.000 dinara ili za 15 odsto.
Uz Beograđane i Novosađane, bolji standard imaju još i Pančevci. Ni tamo, međutim, zarada nije značajno premašila republički prosjek. U svim ostalim gradovima zarada je ispod republičkog nivoa, koji iznosi oko 330 evra. Najnepovoljniji uslovi za život su u Valjevu, gdje troškovi nadmašuju za 37 odsto prosječnu platu, a u Nišu za 34 odsto. Slijede Kraljevo i Leskovac, gdje hrana za gotovo četvrtinu premašuje primanja zaposlenog, odnosno gde je za punu korpu neophodno 1,26, odnosno 1,23 prosječnih zarada.
– Iz ovih podataka proizilazi da se u velikim gradovima bolje živi nego u manjim sredinama, odnosno najveći standard je u Beogradu, pa u Vojvodini, a onda ucentralnom dijelu zemlje – ukazuju stručnjaci.
Cijene prema džepu
Raznovrsne su i cijene i na tržnicama širom Srbije. Što se ide južnije, cijene su niže. Kilogram krompira je od 30 dinara u Novom Pazaru i Vranju, pa do 60 u Beogradu, Pančevu i Subotici, dok pasulj košta od 135 u Leskovcu, do 250 dinara u Beogradu. Najskuplji hljeb prošle godine plaćali su Subotičani 79 dinara za kilogram, a stanovnici Leskovca upola manje. Ulje je u Sremskoj Mitrovici, u prosjeku, koštalo 97, a najskuplje je bilo u Kraljevu, oko 108 dinara. Pančevci su pili najjeftiniju kafu, 62 dinara za 100 grama, a Novosađani najskuplju – 77 dinara. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!