Capital.ba

Nafta jeftinija zbog rasta kineske trgovine

12.03.2012. / 10:56

NJUJORK/LONDON, Sirova nafta je jutros tokom elektronskog poslovanja na berzi u Njujorku pojeftinila na ispod 107 dolara za barel, usljed toga što je podatak o usporenju rasta kineske trgovine ukazao na to da bi mogla da oslabi i tražnja “tečnog zlata”.

Cijena američke “lake” nafte za terminsku isporuku u aprilu je na Njujorškoj robnoj berzi pala za 72 centa na 106,68 dolara za barel, dok je istovremeno evropska “brent” nafta na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu pojeftinila za 30 centi na 125,68 dolara za barel, prenijela je agencija AP.

Kina je u subotu, 10. marta, objavila podatak da je njen mjesečni trgovinski deficit u februaru bio najveći u najmanje proteklih deset godina usljed naglog skoka uvoza nakon pada izazvanog neradnim danima tokom praznikom Lunarne nove godine u januaru.

Sa druge strane, podaci za oba mjeseca zajedno su pokazali značajno usporenje rasta i izvoza i uvoza. Kineski izvoz je u prva dva mjeseca 2012. porastao za 6,9 odsto na godišnjem nivou, što je gotovo upola sporiji rast od onog iz decembra od 13,4 odsto. Uvoz je istovremeno porastao za 7,7 odsto, nakon rasta iz decembra od 11,8 odsto, saopštio je zvanični Peking.

Cijena najvažnije energetske sirovine je do danas značajno poskupjela sa nivoa iz oktobra od 75 dolara za barel zahvaljujući pokazateljima poboljšanja stanja američke privrede, što je podstaklo povjerenje investitora.

Zvanični Vašington je u petak, 9. marta, saopštio da je prošlog mjeseca broj zaposlenih u SAD porastao za 227.000, što je više nego što se očekivalo, dok se stopa nezaposlenosti zadržala na nivou od 8,3 odsto.

“Postoje jake indikacije da je rast globalnog bruto domaćeg proizvoda veći nego što se misli. Ako se taj trend nastavi i tokom 2012. godine, rast tražnje nafte i cijena tog energenta bi mogli da budu viši nego što se trenutno prognozira”, navodi se u izvještaju investicione banke “J.P. Morgan”, čiji stručnjaci očekuju da će prosječna cijena barela “tečnog zlata” iznositi 111 dolara u ovoj i 122 dolara u 2013. godini.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!