Capital.ba

Na kamate otišlo 107,9 miliona KM

27.05.2013. / 8:58

kmBANJALUKA, Za servisiranje spoljnog duga BiH je u prošloj godini isplatila 413,31 milion maraka, od čega se na glavnicu odnosi 305,38 miliona KM, a na otplatu kamate, servisnih i drugih troškova 107,9 miliona KM, navodi se u izvještaju o izvršenju budžeta BiH za prošlu godinu.

Na proviziju i bankarske troškove odnosi se 30.000 KM ukupno plaćenog iznosa.
Od ukupnog otplaćenog iznosa na izmirene obaveze FBiH odnosi se 258,2 miliona KM, Republike Srpske 151,3 miliona KM, Brčkog 140.000 KM, te institucija BiH 3,67 miliona KM.
Ukupan spoljni dug BiH na kraju prošle godine iznosio je 6,974 milijarde KM i veći je u odnosu na 2011. godinu za oko 470 miliona KM.
Najveća dugovanja BiH ima prema Svjetskoj banci i to 1,767 milijardi KM, zatim prema Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) 950,4 miliona KM, te prema Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropskoj investicionoj banci (EIB) 621,6 miliona, odnosno 973,3 miliona KM.
Direktor Instituta za edukaciju u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Duljko Hasić istakao je da je BiH u kratkom periodu od nisko zadužene došla do poprilično zadužene zemlje.
– Od početka krize, odnosno od 2008. godine do danas dug BiH se povećao skoro sto odsto. Postavlja se pitanje šta se desilo da za kratak period pređemo u tzv. crnu zonu zaduženih zemalja i to ne po iznosu, nego u odnosu na BDP i loše ekonomske pokazatelje. Ključni razlog je nepostojanje strategije na nivou BiH u vezi sa zaduživanjem. Svi se zadužuju po bilo kom osnovu, a ono što je najgore jeste da zaduživanje ide prvenstveno od MMF-a i po definiciji taj novac ide za budžetsku potrošnju – istakao je Hasić.
On je naglasio da u BiH skoro nijedan fening ne ide u razvojne svrhe.
– To sve prijeti da BiH upadne u dužničko ropstvo. Nema proizvodnje i stvaranja nove vrijednosti kako bi se makar dijelom ta sredstva mogla vratiti – rekao je Hasić i podsjetio da će u iduće dvije godine biti veoma teško vratiti iznose koji BiH dospijevaju na naplatu.

Servisiranje
Posmatrano po kreditorima, BiH je prošle godine najviše novca vratila Svjetskoj banci i to 100,84 miliona KM, zatim Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) 75,03 miliona KM, Londonskom klubu kreditora 73,68 miliona KM, MMF-u 64,13 miliona KM, a Evropskoj investicionoj banci (EIB) 38,24 miliona KM. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!