Capital.ba

MTZ odlučuje za 10-15 dana

11.04.2009. / 15:11

mtzBEOGRAD, Da li će bjeloruski MTZ biti strateški partner IMT-a znaće se kad bjeloruska kompanija bude završila analize izvještaja stručnjaka koji su obišli pogone IMT-a.U fabrici kažu da, ko god bude partner, u nekadašnjeg giganta mašinske industrije moraće da uloži najmanje 17 miliona evra. Fabričke hale IMT-a prethodnih dana obišla je dvočlana delegacija bjeloruskog MTZ-a čiji je osnovni zadatak bio snimanje stanja u srpskoj fabrici traktora.

Ova tehnička delegacija napraviće izvještaj koji će biti polazna osnova za definisanje moguće saradnje između dvije kompanije. U Ministarstvu ekonomije je rečeno da će se više detalja o saradnji sa Bjelorusima i o neophodnim ulaganjima znati za deset do petnaest dana.

“Mislim da zajedničko ulaganje, zajednička saradnja na polju proizvodnje traktora, treba da obuhvati i postojeću gamu proizvoda IMT-a i IMR-a sa jedne strane, i sa druge strane zajedničku proizvodnju određenih modela u kojima je bjeloruska strana jaka”, kaže državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić.

Mada pogoni fabrike u Novom Beogradu već godinama propadaju, mašine su zastarjele, a godišnja proizvodnja ne prelazi hiljadu traktora, sindikati nisu oduševljeni saradnjom sa MTZ-om. Tokom posjete bjeloruske delegacije nisu razgovarali s predstavnicima potencijalnih partnera.

“Ovog trenutka ne vidim u MTZ-u potencijalnog partnera u ovome. Partnerstvo bi bilo upravo to – da mi možemo da izvozimo na njihovo tržište ove naše male traktore snage od 18 do 37 konja. Otpilike, to bi bila neka saradnja u tom smjeru”, smatra predsjednik sindikata Nezavisnost u IMT-u Dragoslav Stefanović.

Ko god da bude strateški partner IMT-a, moraće da uloži mnogo novca da bi modernizovao pogone. Direktor Slobodan Petrović kaže da bi fabrika mogla da posluje pozitivno ukoliko bi godišnje proizvodila oko šest hiljada traktora – šest puta više nego sada.

“Naša računica je bila – da bismo tehnologiju ostavili na sadašnjem nivou i uložili u reparaciju zgrade i mašina, nešto zanovili tehnologije koja je zastarjela – treba minimum 17 miliona evra”, kaže Petrović.

“Postoji jedna druga računica – da bi se za 80 do 100 miliona evra mogla sagraditi potpuno nova fabrika kapaciteta između osam i deset hiljada traktora i priključnih mašina”, rekao je on.

I dok razgovori sa strateškim partnerom traju, uporedo se traži i rješenje za novu lokaciju fabrike, čijim bi se preseljenjem oslobodilo atraktivno zemljište. Jeftinija opcija je selidba u Rakovicu, u hale IMR-a, gde već postoji čitava infrastruktura.

U Ministarstvu ekonomije žele da do kraja godine situacija sa preseljenjem bude jasna, ali kažu da će sve biti rađeno u dogovoru sa strateškim partnerom, jer IMT više nema vremena za čekanje.B92

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!