Capital.ba

“Moodys” spremna povećati rejting Rusije

30.03.2008. / 9:00

MOSKVA, Međunarodna agencija za određivanje kreditnog boniteta “Moodys Investors Service” uvrstila je državne obveznica Rusije na listu za moguću korekciju kreditnog rejtinga te zemlje naviše.
  “Moguće povećanje rejtinga ukazuje na dobru makroekonomsku situaciju i dužničke pokazatelje, kao i očekivanja da se nastavi sa prethodnom ekonomskom politikom u periodu kada će na čelu Rusije biti Dmitrij Medvedev”, navodi se u saopštenju agencije “Moodys”.
  Agencija očekuje da će sa završetkom izbora u Rusiji oživjeti strukturne privredne reforme, a posebna pažnja će se obratiti na stabilnost zdravog ekonomskog rasta u  srednjoročnoj perspektivi, iako vlada očekuje značajno smanjenje kako pozitivnog salda tekućih plaćanja tako i suficita federalnog budžeta.
  Ta rejting-agencija, takođe, namjerava da procjeni uticaj svjetske finansijske krize na bankarski sistem u Rusiji, s tim što je na listu za revidiranje uvrstila dugoročni rejting depozita u stranoj valuti deset ruskih banaka, koji je trenutno na nivou “Baa2”.
  Revidiraće se, najvjerovatnije, dugoročni rejting  VTB, VTB Severo-zapad, VTB-24, Deltakreditbanke, Roseljhozbanke, Sberbanke, Vnješekonombanke, Gasprombanke, Banke Moske i Rajfajzenbanke, objavile su RIA Novosti.
  Međunarodna agencija za kreditni bonitet “Standard end Purs” (Standard&Poor's) je nedavno potvrdila suvereni kreditni rejting Ruske Federacije za obaveze u stranoj i nacionalnoj valuti i to dugoročni rejting na nivou “BBB +/A-“, a kratkoročni na nivou “A-2”.
  Osim toga,  S&P je potvrdio procjenu rizika prenosa i konvertovanja valute na nivou “A-“.
  “Revidirane procjene odražavaju  naše očekivanje daljeg rasta budžetskih i stranih rezervi zemlje, koje su već sada pozamašne”, istakao je analitičar “Standard end Purs” Frenk Hil.
  U saopštenju agencije je ukazano da iako je budžetsko-poreska politika tokom 2007. godine bila, kako se i očekivalo, visokociklična, budžetski suficit od 5,1 odsto bruto domaćeg proizvoda bio je znatno veći od projektovanog, što je rezultiralo daljim rastom budžetskih rezervi zemlje.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!