Capital.ba

Mogućnosti unapređenja saradnje sa Turskom

11.12.2014. / 14:05

saradnjaSARAJEVO, Pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Dragiša Mekić ocijenio je da sporazum između BiH i Turske o saradnji u oblasti odbrambene industrije otvara mogućnost međusobne saradnje u oblasti namjenske industrije.

“Turska, kao i države na Bliskom istoku i Aziji su naše tradicionalno tržište i prije sastanka prvog Komiteta BiH i Turske želimo da se pripremimo i da pokažemo naše zajedničke projekte koje bismo mogli ponuditi”, rekao je on i dodao da je, zbog toga, održan i današnji sastanak na koji su pozvani predstavnici firmi namjenske industrije u BiH.

Mekić je naglasio da je izvoz iz BiH u Tursku već porastao i to nije samo oružje i muncija, nego i takozvani proizvodi posebne namjene.

Cilj današnjeg sastanka Grupacije namjenske industrije je da se članice upoznaju sa pogodnostima Sporazuma BiH i Turske o saradnji u oblasti odbrambene industrije, koji je u februaru stupio na snagu.

Direktor Sektora privrede Spoljnotrgovinske komore BiH Ognjenka Lalović istakla je da postoje određeni modeli koji se mogu iskoristiti za tješnju saradnju na projektima između odbrambene industrije Turske i BiH.

Lalovićeva je istakla da je danas prvi pripremni sastanak između Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Grupacije namjenske industrije kako bi vidjeli koji su to modeli direktne privredne saradnje koju mogu iskoristiti na osnovu tog sporazuma.

“Danas želimo da vidimo koji su to projekti koje bi naše firme željele da rade sa turskim partnerima”, pojasnila je ona dodavši da planiraju početkom naredne godine da održe zajednički sastanak kako bi vidjeli gdje su dodirne tačke i u kojem pravcu se može raditi na boljoj i direktnijoj saradnji.

Lalovićeva je naglasila da namjenska industrija BiH najviše izvozi vojno naoružanje i Turska je u ovoj godini na šestom mjestu, a prednjače Saudijska Arabija, Švajcarska i SAD.

Direktor “Unis gineksa” Goražde Jusuf Hubijar istakao je da firma izuzetno dobro posluje u odnosu na prije desetak godina kada je imala ukupan prihod tri do četiri miliona KM, a ove godine se nadaju prihodu od 25 miliona KM, od čega je više od 80 odsto izvoza.

“Turska nam je drugi po veličini izvoznik, prva je Srbija i očekujemo od ovog sastanka da proširimo saradnju sa Turskom”, dodao je on.

Hubijar je istakao da “Unis gineks” nije imao pomoć BiH, ali da su radnici izdvajali od svojih plata da bi ulagali u investicije, tako da je ukupni kapital fabrike bio 16 miliona KM, a sada je 32 miliona KM.

Prema njegovim riječima, firma se bavi proizvodnjom inicirajućih sredstava – inicijalnih kapisli za malu municiju do 12,7 milimetara, detonatorskih kapisli za artiljerijsku municiju preko 20 milimetara, a rade i električne detonatore za raketne sisteme.

Direktor Remontnog zavoda iz Hadžića Zijo Fazlagić naglasio je da u namjenskoj industriji postoji nekoliko problema, a jedan od njih je nekontinuitet u proizvodnji što se ogleda u gubitku kadra, jer nema dovoljno posla da bi se obučio novi kadar.

“Poseban problem je konzumacija naših proizvoda u Ministarstvu odbrane BiH koje uopšte ne kupuje niti vrši remont i održavanje borbene tehnike u našim fabrikama”, dodao je on.

Fazlagić je naveo da u drugim zemljama Ministarstvo odbrane i policija konzumiraju te proizvode i u sklopu toga vrše razvoj za svoje oružane snage, a onda plasiraju to na svjetsko tržište.

On je naglasio da očekuje da uz pomoć ovog sporazuma sa Turskom bude proširena saradnja. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!