Capital.ba

MMF snizio prognozu rasta globalne ekonomije za 2015. godinu

10.07.2015. / 7:40

mmfVAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond (MMF) snizio je juče prognozu rasta globalne privrede za ovu godinu, jer su, kako je saopšteno, uzete u obzir posljedice nedavnog pada bruto domaćeg proizvoda (BDP) Sjedinjenih Američkih Država.

Za sljedeću godinu, MMF je, međutim, zadržao istu projekciju rasta svjetske ekonomije, uprkos grčkoj dužničkoj krizi i nedavnim previranjima na kineskim finansijskim tržištima, javlja Rojters.

U revidiranom izvještaju “Perspektive svjetske ekonomije”, MMF navodi da će BDP globalne ekonomije ove godine porasti 3,3 odsto, što je za 0,2 procentna poena niže u odnosu na projekciju iz aprila, dok će privredni rast svjetske ekonomije u idućoj godini ubrzati na 3,8 odsto, što je nepromijenjeno u odnosu na raniju prognozu.

Najveći dio krivice za obaranje ovogodišnje prognoze rasta, MMF je svalio na nižu prognozu rasta privrede SAD, čija je ekonomija, kako podsjeća ta institucija, u prvom kvartalu registrovala negativan privredni rast zbog neuobičajeno hladne zime i jačanja dolara.

Prema procjenama MMF-a, privreda SAD će ove godine ostvariti rast do 2,5 odsto, što je manje u odnosu na aprilsku projekciju rasta od 3,1 odsto za ovu godinu.

MMF je, međutim, zadržao istu prognozu rasta za evrozonu, uprkos tome što je Grčka na ivici bankrota i izlaska iz evrozone, ocjenjuje Rojters.

“Situacija u Grčkoj do sada nije izazvala nikakvu značajniju krizu. Pravovremene političke akcije bi trebalo da pomognu u upravljanju takvim rizicima”, navodi se u najnovijem izvještaju vašingtonskog kreditora.

U zemljama u razvoju, privredni rast je ugrožen zbog niskih cijena sirovina, pooštravanja finansijskih uslova povezanih sa ekonomskim uravnoteženjem u Kini i geopolitičkih faktora, navodi MMF.

U proteklih mjesec dana, pojedine akcije na kineskih berzama su potonule za preko 30 odsto, što je primoralo vladu u Pekingu da preduzme dodatne akcije radi sprečavanja sunovrata vrijednosti akcija. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!