Capital.ba

MMF predviđa rast BDP-a Kine od 6,0 odsto u 2017.

14.06.2016. / 11:31

kinaPEKING, Kina mora da ubrza reforme pošto njena ekonomija postaje sve ranjivija, jer sve više slabe mehanizmi odbrane od šokova, objavio je danas zvanično Međunarodni monetarni fond (MMF), prognozirajući da će bruto domaći proizvod (BDP) te zemlje porasti svega 6,0 odsto u 2017. godini.

“Kratkoročni izgledi rasta su dinamičniji zbog nedavnih stimulativnih mjera”, navodi prvi zamjenik direktora MMF-a, Dejvid Lipton, u pripremljenom govoru u čiji je posjed došla agencija Rojters.

“Srednjoročni izgledi su, međutim, neizvjesniji zbog ubrzanog rasta kredita, viška strukturnih kapaciteta i zbog izuzetno velikog, netransparentnog i međusobno povezanog finansijskog sektora”, ocjenio je Lipton na kraju posjete Pekingu.

Kineska privreda je porasla prošle godine najsporijim tempom u četvrt vijeka, usljed slabe tražnje u zemlji i inostranstvu, hlađenja investicija i prekapaciranosti, posebno u industrijama kao što su čelik i ugalj.

Analitičari kažu da nastavak napora vlade za podsticanje privredne aktivnosti i dostizanje ciljanog rasta podiže nivo duga, povećava rizike po bankarski sistem zemlje, čiji je nivo loših kredita porastao na 11-godišnji maksimum.

“Korporativni dug je visok i raste brzo”, rekao je Lipton, dodajući da je Kini potreban sveobuhvatan plan i konkretna akcija – posebno za preduzeća u državnom vlasništvu – kako bi se izbjegli ozbiljni problemi na daljem putu.

MMF očekuje da će kineska privreda porasti za oko 6,0 posto u 2017, dok je Peking postavio cilj od najmanje 6,5 odsto rasta u idućih pet godina, mada neki analitičari smatraju da su nivoi realnog rasta već mnogo slabiji nego što to zvanični podaci pokazuju, navodi britanska agencija.

Kina takođe treba da uskladi nadležnosti lokalnih vlasti u pogledu prihoda i rashoda, da proširi socijalnu zaštitu, sprovede nove budžetske zakone i uvede napredniji poreski sistem, dodao je Lipton.

MMF je predložio Pekingu da uvede porez na ugljenik ili ugalj, što bi znatno smanjilo ozbiljan problem zagađenja vazduha u Kini, čime se može spriječiti 4-5 miliona preranih smrti 2030. godine.

Pored fiskalne reforme, Lipton je rekao da Kina treba da se zaštiti od rastućih rizika svog složenog finansijskog sistema povećanjem koordinacije između različitih regulatora i tržišta i jačanjem fleksibilnosti finansiranja banaka i drugih finansijskih institucija.

Komentarišući kinesku deviznu politiku, koja je visoko listi briga svjetskih investitora poslije neočekivane devalvacije juana prošle godine, Lipton je naveo da kurs postaje “fleksibilniji i tržišno-regulisan”. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!