Capital.ba

Mladi ljekari odlaze u Sloveniju

21.03.2010. / 7:50

BEOGRAD, Sve više ovdašnjih ljekara, nezadovoljnih materijalnim statusom, pokušava da bolje uslove potraži u Sloveniji, kojoj nedostaje medicinski kadar.
I Ivana B., mlada ljekarka opšte prakse, odlučila je da bolje plaćen posao potraži u najzapadnijoj republici bivše Jugoslavije. Jedna od glavnih prepreka joj je, kako ističe, polaganje slovenačkog jezika na Filozofskom fakultetu u Ljubljani, što je uslov za dobijanje radne dozvole.
– Polaže se i usmeno i pismeno, a ispit je dosta naporan, traje više od četiri sata. Za „prolaz” je neophodno da odgovorim na više od 60 odsto pitanja. Zatim, potrebno je i da nostrifikujem diplomu, položim stručni ispit, a nadam se i da ću potom biti u mogućnosti da dobijem i željenu specijalizaciju. Navodno, lekari na stažu primaju mesečno oko 1.000 evra, a specijalisti oko 2.500. Čula sam da u Sloveniji rado zapošljavaju lekare iz Srbije jer smatraju da dobro obavljaju posao, a u prednosti smo i zato što učimo po sličnom programu kao njihovi studenti – priča ova mlada ljekarka.
Naš istaknuti mikrohirurg i direktor Instituta za ortopediju i traumatologiju KCS-a Marko Bumbaširević kaže da mu je žao kada čuje da odlazi budućnost jedne države jer su oni koji upišu Medicinski fakultet „možda najbolja deca koju ova zemlja ima”.
– Čuo sam za jednog kolegu koji je u Sloveniji nostrifikovao specijalizaciju, ali za mlađe ne znam. Oni ne odlaze samo u Sloveniju, već i Norvešku, Englesku. To su bile najgostoljubivije zemlje za naše lekare. Prvenstveni razlog im je da reše materijalni status, ali i da rade u modernijim bolnicama. Ipak, pitanje je da li će tamo dobiti željenu specijalizaciju. Znam za one koji su otišli u Australiju i tamo doživeli fijakso, jer i pored nostrifikacije diplome nisu dobili specijalizaciju koju su želeli. Tržište je tržište i logično je da svako ide tamo gde misli da će mu biti bolje. Ali, treba pomoći mladim lekarima i zato ne shvatam odluku da oni ovde ne smeju da imaju volontersku specijalizaciju. Verujem da bismo ih svi mi iz struke i besplatno podučavali. Oni su sada strašno frustrirani jer specijalizaciju dobijaju tek u 35. godini – ističe Bumbaširević.  Press

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!