Capital.ba

Mjere za ublažavanje efekata visokih cijena energije popravlile bilans EU

24.01.2023. / 15:15

FRANKFURT – Na kraju trećeg kvartala 2022. godine neto finansijska vrijednost Evropske unije iznosila je -7.684 milijarde evra ili -49,6 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), pokazuju najnoviji podaci Zavoda za statistiku EU (Eurostat) o kvartalnim državnim finansijama.

FOTO: ECB

U poređenju sa krajem drugog tromjesečja prošle godine, ova cifra je poboljšana za 282 milijarde evra, dok je u odnosu na kraj trećeg kvartala 2021. godine viša za 1.318 milijardi evra.

Kako navodi evropski statistički zavod, finansijski računi opšte vlade obuhvataju transakcije finansijskih sredstava i obaveza, kao i stanje finansijske imovine i obaveza. Razlika između stanja finansijske imovine i stanja obaveza naziva se neto finansijska vrijednost.

“Neto finansijska vrijednost može da se promijeni bilo zbog transakcija ili zbog drugih ekonomskih tokova (uglavnom promjena cijena, takođe poznatih kao dobici ili gubici). Glavni finansijski instrumenti obaveze u bilansu stanja opšte vlade su dužničke hartije od vrednosti. Kako se njima trguje na finansijskim tržištima, vrijednost ovih instrumenata se menja tokom vremena“, naglasili su iz Eurostata.

U posljednjim kvartalima smanjila se tržišna vrijednost postojećih dužničkih hartija od vrijednosti na nivou EU, posebno zbog povećanja kamatnih stopa.

“Najveći dio finansijskih sredstava u bilansu stanja vlada EU su akcije ili jedinice kapitala u investicionim fondovima, koje se uglavnom sastoje od dionica koje se drže u javnim preduzećima. Ovo uključuje akcije u centralnim bankama, na čiju vrijednost utiče revalorizacija monetarnih rezervi. Na nivou EU povećanje vrijednosti akcija ili udjela u investicionim fondovima i smanjenje vrijednosti dužničkih hartija od vrijednosti doprinijeli su poboljšanju neto finansijske vrijednosti u posljednjim kvartalima. Istovremeno, kontinuirani deficit opšte vlade negativno je doprinio neto finansijskoj vrijednosti”, zaključeno je u izveštaju.

Dodaje se da je odnos deficita u BDP-u povećan uglavnom zbog značajnog povećanja ukupnih rashoda.

Odgovori politike na pandemiju korona virusa i dalje utiču na ukupne prihode i rashode, iako u manjem stepenu nego u prethodnim tromjesečjima. Mjere vlada za ublažavanje uticaja visokih cijena energije počele su snažnije da utiču na državni bilans u trećem kvartalu 2022. godine, a većina država članica nastavila je da bilježi deficite. Biznis

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!