Capital.ba

Minus na monitoru

16.07.2009. / 8:00

kompjuter2BANJALUKA, Da ekonomska kriza nije zaobišla ni preduzeća koja se bave prodajom računara i računarske opreme najbolje pokazuje primjer kompanije “IT Computers”, u kojoj je sredinom maja pokrenut stečaj.
Iako su računari posljednjih godina postali potreba a ne luksuz, povećanje nezaposlenosti i pad kupovne moći stanovništva, te kriza u bankarskom sistemu, doveli su do pada obima prodaje u ovoj kompaniji čak do 90 odsto. Zbog toga je došlo do negativnih rezultata poslovanja, a na kraju i do stečaja u ovom preduzeću.
Manji obim poslovanja bilježe i ostala preduzeća koja se bave prodajom i servisiranjem računara. Razlog jeste, prije svega, strah građana da kupuju bilo šta osim osnovnih životnih potrepština.
– U našem preduzeću za sada kriza još nije znatnije uticala na poslovanje, mada u posljednja tri mjeseca osjećamo posljedice. Sarađujemo više s pravnim licima nego sa fizičkim, pa je situacija nešto bolja. Osim toga, građani više i nisu toliko uplašeni krizom, pa se prodaja polako popravlja – kažu u preduzeću “Alf-om”.
Šef prodaje u preduzeću “Pan-ex”, Slobodan Lončar, kaže da u ovom preduzeću nema razloga za strah kada je u pitanju poslovanje.
– Kriza nas nije bitnije potresala i prodaja trenutno ide dobro. Obezbjeđujemo računare, opremu i servisiranje za mnoga preduzeća tako da posla ima – istakao je Lončar.
Predsjednik sekcije za trgovinu Udruženja ekonomista RS SWOT, Saša Milanović, istakao je da je u Republici Srpskoj i BiH usljed globalne krize opala kupovina trajnijih potrošnih dobara uopšte, pa nije čudno da ni prodaja računara ne napreduje kao ranije.
– Ovdje je, prije svega, riječ o psihološkoj reakciji stanovništva na krizu. Osim toga, specifičan problem predstavljaju banke koje su smanjile kreditne plasmane. S obzirom na to da su krediti osnovni izvor za kupovinu trajnijih dobara, nije ni čudo što je njihova prodaja smanjena – smatra Milanović.
Veliki problem poslovanja preduzeća koja distribuišu računare i prateću opremu u BiH, kaže Milanović, jeste i taj što su njihova sjedišta obično u drugim zemljama, uglavnom u Srbiji i Hrvatskoj.
– U vrijeme krize takve kompanije povlače novac sa slabijih tržišta, odnosno iz poslovnica, i ulažu u matično preduzeće. Takva je situacija i kod nas – napomenuo je Milanović i dodao da u posljednja tri do četiri mjeseca slabi i ponuda računara na domaćem tržištu.
Kako će se situacija dalje razvijati, teško je predvidjeti, ali se može očekivati da će se takav trend nastaviti, kaže Milanović.Fokus

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Minus na monitoru

    1. PC

      Pokretanje stečaja u IT Computersu po svemu sudeći je bilo samo mazanje očiju javnosti, jer u slučaju stečaja prestaje obaveza kompanije u vezi servisa i pružanja garancije na isporučenu opremu. Poznato je da je IT Computers prednjačio u većem dijelu FBIH po povoljnim kreditnim aranžmanima i time privukao veliki broj kupaca, ali se istodobno vezao za njih u narednim godinama. Nedugo nakon informacije o pokretanju stečaja objavljeno je da je IT Computers prodao brend jednoj italijanskoj kompaniji. Mislim da je tu “kvaka” i da je ogroman pad prodaje samo izgovor. Pada ima, ali ne sigurno u tolikoj mjeri.