Capital.ba

Minus 350 miliona, stopirane investicije

05.11.2008. / 8:07

SARAJEVO – Za budžetsku kesu Federacije BiH do kraja 2008. godine nema drugog rešenja, osim „zavrtanja slavine“ za 350 miliona KM. „Jednostavno, to je manjak prihoda u proteklih devet meseci i radim samo ono što je u ovom momentu jedino realno“, rekao je ministar finansija FBIH Vjekoslav Bevanda. On priznaje da je Vlada FBiH nerealno pravila budžet, ali je zato okvirni plan budžeta za 2009. umanjen za 200 miliona i iznosi 1,6 milijardi KM.
„Postoji glasanje na sednicama Vlade i preglasavanje, tako da sam nisam mogao učiniti ništa u vezi sa budžetom za 2008, a upozoravao sam! Svi zakoni i odluke doneti su bez finansijskog pokrića, imali smo nerealnu startnu poziciju i sada smo tu gde smo. Jedina dobra stvar, koju mnogi zaboravljaju, jeste činjenica da postoji Zakon o izvršenju budžeta koji znači – koliko imaš novca, toliko će se i trošiti, a prioriteti su utvrđeni i toga ćemo se držati“, kaže Bevanda.
On podseća da će prioriteti FBiH do daljeg biti spoljni dug, socijalna davanja i plate administraciji, dok će investicije i razvoj pričekati. Ipak, kao meru koja je prva na tapetu do kraja godine najavio je opciju restrukturiranja budžeta Federacije BIH. Tvrdi da „nije bitan rebalans ili restrukturiranje, već potrošiti koliko imaš“.
Socijalni bunt u FBiH za sada niko ne najavljuje. Bevanda smatra da se „na ulicu izlazi po narudžbama“, a ekonomski analitičari – iako tvrde da je to najgora stvar – sindikate nazivaju inertnim i nespremnim za konkretno delovanje. Prema statističkim podacima, prosečna mesečna isplaćena neto plata po zaposlenom za avgust u FBiH iznosila je 759,11 KM, a bruto plata 1.116,34 KM. Prosečna penzija je 348,51 KM.
Bivši premijer FBiH Alija Behmen i član Komisije za ekonomsku i finansijsku politiku entitetskog parlamenta tvrdi da je neophodan rebalans budžeta FBiH.
Parlamentarna komisija je potvrdila manjak uzrokovan prekomernim socijalnim davanjima i rasipničkim odnosom prema budžetu.
„Idućeg meseca dolaze nam predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) zbog destabilizacije finansijske politike. Upadamo u makaze bez finansijske stabilnosti. Osim rebalansa, moraćemo menjati i zakone koji ne generišu prihode. Posledice imamo, a Vlada koja je odgovorna ne odgovara. Evo, sada kažu da je 20.000 korisnika naknada za demobilisane nezaposlene borce skinuto s evidencije. Ko će odgovarati što su oni primali pare, a to nije trebalo?! To je sve u rukama Vlade FBiH koja ne vrši kontrolu nad novcem“, kaže Behmen.
Ekonomski analitičar Dražen Simić poručuje da za Federaciju ovo nije iznenađenje. Ključnim problemom smatra takođe socijalna davanja. „Zakon o plaćanju naknada demobilisanim, nezaposlenim borcima je bio čisto politički, donešen je 48 časova uoči izbora 2006. godine, pa odlagan, dok nas nije 2008. lupio po glavi. To je bio ogroman udar na javne prihode. Budžet je uvek politička odluka i pretvara se u listu želja političkih partija“, kaže Simić. On ne vidi rešenje, jer prihodi padaju, posebno od 1. jula, početkom primene sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. „Federacija ima samo za ovu godinu 100 miliona maraka manje zbog ukidanja carina za proizvode iz EU. Od 1. januara novca će biti još manje, dodaje Simić, a nema dugoročne vizije, nego samo preživljavanje od danas do sutra, a mi plaćamo ceh jer se Vlada ponašala kao pijani milioner“, ističe Simić.
Oprez zbog recesije
Alija Behmen upozorava i na trenutak „planetarne recesije“, koju ne može izbeći ni BiH, navodeći primere „raspada sistema „u Mađarskoj i probleme u Srbiji, gde je javna potrošnja 40 odsto. On smatra da je „u Srbiji urađena sjajna stvar“ jer su pozvali 200 privrednika i naučnika koji već pripremaju antirecesione mere.
„To bi isto trebalo da uradi i Vlada FBiH, koja mora za 20 dana pripremiti iste mere kako bi naterala privrednike da reinvestiraju“. EuroBlic

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!