Capital.ba

Mihajlović: Za sada bez promjena podsticajnih tarifa u Srbiji

07.09.2012. / 16:15

NOVA VAROŠ, Ministarka energetike Zorana Mihailović izjavila je danas da se za sada neće mijenjati podsticajne (fid-in) tarife u Srbiji za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, ali je najavila da će biti preispitane.

”Preispitaćemo te podsticajne tarife, imajući u vidu ekonomsku krizu u kojoj se nalazimo i imajući u vidu visinu tih tarifa”, rekla je Mihailović novinarima poslije polaganja kamena temeljca za dvije male hidroelektrane na rijeci Bistrici u opštini Nova Varoš.

To je nešto na čemu tek radimo, rekla ja ministarka i dodala da će uskoro moći više da kaže o tome.

Mihailović je istakla da će resorno ministarstvo uvijek podržavati investicije u obnovljive izvore energije i podsjetila da se radi revizija izdatih energetskih dozvola za obnovljive izvore energije.

Cilj revizije je da investicije budu što efikasnije i da se što prije dođe do novih energetskih objekata i što više električne energije koja je potrebna Srbiji, kazala je Mihailović.

Ministarka je navela da je za šest godina izdato oko 100 energetskih dozvola i 500 saglasnosti za izgradnju energetskih postrojenja ukupnog kapaciteta oko 300 megavata, ali te dozvole nisu pretočene u realnosti i nije izrađeno dovoljno energetskih postrojenja i ne proizvodi se dovoljno struje iz obnovljivih izvora.

To je osnovni razlog zbog koga se vrši revizija energetskih dozvola, rekla je Mihailović i dodala da će resorno ministarstvo, da bi olakšalo potencijalnim investitorima pribavljanje potrebnih dokumenata, omogućiti da ulagači u Ministarstvu mogu da dobiju sve potrebne dozvole.

Ona je najavila i da će do kraja ovog mjeseca Ministarstvo objaviti plan prioritetnih investicija u energetici Srbije i istakla da je cilj da se iskoriste svi mogući obnovljivi izvori energije, posebno biomase gdje postoji ogroman potencijal, ali i da se toplane prilagode da koriste ekološka goriva umjesto mazuta, gasa i uglja.

Toplane bi na taj način bile 30 do 40 odsto efikasnije, i proizvodile bi i toplotnu i električnu energiju.

Ona je navela da bi se na vodotokovima u Srbiji mogao izgraditi veliki broj malih hidroelektrana ukupnog kapaciteta 455 megavata, što je ravno potrošnji Beograda u toku jednog meseca.

Samo 10 odsto tog potencijala je iskorišćeno, navela je Mihailović i naglasila da je Srbija iskoristila taj prirodni resurs, sada ne bi uvozila struju u novembru i decembru.

Male hidroelektrane ”Rečica” i ”Crkvine” na rijeci Bistrici proizvodiće godišnje oko 11 miliona kilovat – časova električne energije, treba da budu puštene u rad u martu sljedeće godine i iz njih će moći da se snabdjeva strujom oko 2.400 domaćinstava. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!