Capital.ba

Mihajlović: Vlada otvorena za saradnju sa privrednicima

21.11.2014. / 13:34

zorana mihajlovicBEOGRAD, Vlada Srbije otvorena je za prijedloge privrednika za jačanje privrednog sektora, izjavila je danas ministar građevine, saobraćaja i infrastrukture Srbije Zorana Mihajlović.

Ona je navela da se, prema rezultatima poslovne ankete 1.000 preduzeća iz Srbije, poslovno okruženje u zemlji, ipak, poboljšava.

Na predstavljanju poslovne ankete USAID-a u Privrednoj komori Srbije, Mihajlovićeva je rekla da je sporazum sa MMF-om signal investitorima da se u Srbiji stvari kreću u dobrom pravcu.

Ona je napomenula da su među najvećim problemima za poslovanje u Srbiji komplikovane administrativne procedure, kao i čekanje na izdavanje dozvole za gradnju i do 28 dana.

Vršilac dužnosti predsjednika Privredne komore Srbije Milivoje Miletić rekao je da je svrha ankete rađene na reprezentativnom uzorku od 1.000 preduzeća da ukaže na sve probleme u poslovanju.

On je napomenuo da privrednici očekuju da najavljene reforme Vlade Srbije budu sveobuhvatne, te da se za investitore oblikuje stabilan poslovni ambijent.

Američki ambasador u Srbiji Majkl Kirbi rekao je da će SAD nastaviti da pomaže Srbiju u ključnim reformskim procesima, istakavši da je Vlada Srbije utvrdila važan zakon o radu i povećala konkurentnost privrede.

On je izrazio očekivanje da će do kraja godine biti usvojeni novi zakon o planiranju i izgradnji i zakon o inspekcijskom nadzoru, koji će, kako kaže, omogućiti nove investicije i povećati finansijsku disciplinu.

Kirbi je naglasio da su rezultati ovogodišnje ankete pokazali da 17 odsto firmi smatra da korupcija značajno utiče na njihovo poslovanje, te da je to značajno manje nego 2011. godine, kada je bilo 41 odsto, a 2012. godine 33 odsto.

On je ocijenio da u Srbiji i dalje postoje problemi birokratije, sive ekonomije i sporih sudskih procesa.

Rezultati četvrte godišnje ankete USAID-ovog Projekta za bolje uslove poslovanja, pokazali su da poslovna klima nije značajno napredovala u posljednjih godinu dana, a da je regulatorno okruženje blago unaprijeđeno ili je ostalo nepromijenjeno.

Oblasti koje su privrednici veoma negativno ocijenili su parafiskalni nameti, porezi i doprinosi na zarade, visina PDV-a, poreska administracija i administrativne procedure.

Privrednici kao najpozitivniji reformski proces izdvajaju objedinjenu naplatu poreza i doprinosa, a najnegativnije se odnose prema povećanju stope PDV-a. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!