Capital.ba

Mićo Mićić: Očekuju investicije iz SAD

15.04.2008. / 8:25

BIJELJINA,Mićo Mićić, načelnik Bijeljine, nakon ukidanja američkih sankcija toj opštini očekuje nove strane investicije, između ostalog iz SAD.Kaže da su za ukidanje sankcija zaslužni podjednako Vlada Republike Srpske i lokalna zajednica. Lično je ponosan što su sankcije ukinute baš u vrijeme njegovog mandata na mjestu načelnika opštine Bijeljina.
Očekuje nove investicije, pa i investitora iz SAD jer Bijeljina “ima šta da ponudi, bogata je prirodnim resursom i žitnica je BiH”.

Prošle sedmice Bijeljini su ukinute sankcije od strane američke administracije. Šta to konkretno znači za opštinu?
 Da, ukinute su na zadovoljstvo svih građana. Mi očekujemo da to znači novu eru za opštinu Bijeljina, otvaranje našeg privrednog, ekonomskog i svakog drugog segmenta ka Evropi i svijetu. Svako onaj ko je učestvovao u procesu ukidanja sankcija danas se osjeća kao pobjednik.
To je, naravno, zasluga Vlade RS i bijeljinske opštinske administracije. Jedan od uslova za skidanje sankcija bio je saradnja s Hagom, a to nije nadležnost jedinica lokalne samouprave. Upravo u tome je zasluga Vlade RS, jer očigledno saradnja više nije upitna i da je, po mišljenju američke administracije, na zadovoljavajućem nivou. Premijer me je prvi obavijestio o ukidanju sankcija, a obećao sam da ću ga častiti zbog lijepih vijesti. Mislim da su te sankcije više bile političke nego ekonomske.

 Konkretno, šta se promijenilo nabolje u opštini Bijeljina, a što je rezultiralo ukidanjem sankcija SAD?
 Imali smo obavezu da završimo neke odnose, a to su demokratizacija odnosa, poštovanje ljudskih prava u opštini Bijeljina, saradnja s povratnicima i raseljenim licima, te povratak imovine, koji je bio osnovni uslov za ukidanje sankcija. Oformljena je opštinska Komisija za istinu i pomirenje, jer mi želimo da dođemo do istine. Neophodno je da svi krivci, koji su se na bilo koji način ogriješili o zakon 1992. godine, budu kažnjeni. Svako ko je učinio i najmanje zlo treba da odgovara, pa i za ubistva na Drini. Poboljšali smo saradnju s vjerskim zajednicama, a u vezi s tim smo pomogli u izgradnji vjerskih objekata za potrebe povratnika, ali i raseljenog i domaćeg stanovništva. Naša opredjeljenja da otvorimo Bijeljinu ka svijetu i prije ukidanja sankcija ogledaju su u ostvarivanju saradnje s nekoliko gradova, između ostalog, Lagenhagenom, Kumanovom, Salzburgom.

Prema Vašem mišljenju, koliko su opština i svi građani Bijeljine izgubili tokom proteklih godina zbog sankcija uvedenih 2001. godine?
 Mislim da smo više izgubili politički nego ekonomski. Američka administracija nije ulagala u opštinu Bijeljina, dok se prisutnost sankcija nije osjetila u kontaktu s predstavnicima većine evropskih zemalja. Čak je bilo i onih koji nisu znali za američke sankcije. Mađarski ambasador je rekao ovdje da ne zna da postoje sankcije prema Bijeljini. Tačno je da pojedine međunarodne institucije, poput američkog USAID-a, nisu značajnije donirale sredstva za Bijeljinu. Njihov dolazak očekujemo u narednom periodu.

Kakva su Vaša očekivanja nakon ukidanja sankcija? Rekli ste da očekujete nove strane investicije?
 U narednom periodu očekujemo nove investicije, pa i investitora iz SAD jer Bijeljina ima šta da ponudi, bogata je prirodnim resursom i žitnica je BiH. Za Bijeljinu su mnogi zainteresovani, a svim investitorima biće omogućeno ulaganje na ovo područje.

 Šta Bijeljina konkretno može da ponudi zainteresovanim investitorima, odnosno koji su to potencijali Semberije?
 Bijeljina ima potencijale, počevši od planiranog korištenja geotermalne vode, a poznato je da je korištenje alternativnih izvora energije hit u svijetu. Imamo zdravu i čistu vodi na relativno malim dubinama, od 40 do 60 metara s velikim kapacitetom. Imamo kvalitetnu zemlju. Planiramo da napravimo ekološki čistu sredinu kroz projekat kanalizacije i deponije. Kada završimo ova dva projekta, koja su u punom jeku, onda će Bijeljina biti ekološki zdrava i čista sredina, gdje će se moći proizvesti zdrava hrana. U tom smislu, konkurisaćemo u BiH, EU i zemljama u okruženju sa zdravom hranom. Nadam se da će u narednom periodu doći do oživljavanja Prehrambene industrije ‘Sava’, zajedničkim naporima Vlade RS i opštine Bijeljina. To bi bio spas za Semberiju. Imamo i zainteresovane za oživljavanje proizvodnje u bijeljinskoj šećerani, prvenstveno iz Mađarske, sa kojima sam razgovarao prošle sedmice. Od velikog značaja za ovo područje bila bi i izgradnja luke Rača.

 Kako komentarišete optužbe bijeljinskog (opozicionog) SNSD-a da je lokalna vlast kriva što su Bijeljinu zaobišle brojne investicije iz RS, BiH i Srbije, odnosno s područja na koja se nisu odnosile sankcije SAD?
 To nije tačno, imali smo otvaranje centara slovenačkog TUŠ-a, FIS-a, a bilo je i drugih ulaganja na području regije Bijeljina, jer je ovo područje veoma perspektivno. Smatram da su te optužbe neosnovane, jer u Bijeljinu stalno dolaze brojni građani i zainteresovani investitori. Smatram da su te optužbe dio predizborne kampanje. Nezavisne novine

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!