Capital.ba

Lokomotiva oporavka EU

29.05.2011. / 12:37

BERLIN, Njemačka je potpuno izašla iz krize, što će ubrzati oporavak cijele Evropske unije, ocjenjuju analitičari. Iako slabije članice EU u dužničkoj krizi računaju na podršku Njemačke, većina Nijemaca ne gleda blagonaklono na to.
Najnoviji ekonomski pokazatelji za Njemačku su odlični, slažu se analitičari. Najveća evropska ekonomija potpuno je stala na noge i vratila se na nivo od prije krize.

To raduje Evropsku uniju, jer, osim što je motor oporavka, najbogatija članica daje najviše novca za zajedničke poduhvate. Ni nemački novčanik, međutim, nije bez dna, kažu u Berlinu, pa je sve više protivnika evropskog mehanizma za spasavanje dužnika.

Pošto je objavljeno da je njemački bruto domaći proizvod od početka januara do kraja marta porastao za jedan i po odsto, analitičari su zaključili da raste kako nije nikad od ujedinjenja – na godišnjem nivou po stopi većoj od pet odsto.

“Srećni smo što je rast zasnovan na širokoj osnovi. Nije riječ samo o izvoznom bumu, nego i na dobrom stanju domaće potrošnje i investicija. Njemačka još jednom postaje centrala za ekonomsko napajanje Evrope”, kaže Jens Nagel, predsjednik Udruženja izvoznika.

To su dobre vijesti za Evropsku uniju, posebno evrozonu u kojoj je sve jasniji jaz između jakih i slabih ekonomija, kažu u Briselu za njemački uspjeh.

“Bruto domaći proizvod Evropske unije premašiće sljedeće godine nivo od prije krize. Drugim riječima, kriza nas je 2008. odvela u recesiju sa padom od četiri odsto, ali sada se oporavljamo”, kaže evropski komesar za ekonomska i monetarna pitanja Oli Ren.

Stručnjaci, međutim, kažu da se upravo najzaduženije zemlje Evropske unije neće okoristiti od nemačkog ekonomskog uspjeha.

Protiv plaćanja tuđih računa
“Mađarska i Češka, na primer, isporučuju dijelove za našu izvoznu industriju. Ali Grčka i Portugalija nemaju mnogo veze sa našom industrijom, zato nemaju koristi od uloge Njemačke kao izvozne mašine”, kaže Jens Nagel, predsjednik Udruženja izvoznika.
Grčka i Portugalija, međutim, računaju na njemački novčanik. Njemačka daje ogroman novac za spas evropskih dužnika, iako i sama duguje dvije hiljade milijardi evra.

Stručnjaci kažu da broj izgleda dramatično, ali nije, jer dug nije premašio 80 odsto bruto domaćeg proizvoda.
Ipak, na političkoj sceni sve je više protivnika plaćanja tuđih računa. Na primjer, među liberal-demokratama, partnerima u vladi kancelarke Angele Merkel, ima onih koji su već predlagali Grčkoj da proda ostrva i vrati dug.
“Ako izvještaji ne budu povoljni, kao zaštitinici novca poreskih obveznika, moramo da kažemo ne”, kaže poslanik liberal-demokrata Oto Frike.
Najnovije ankete pokazuju da samo petina Nijemaca smatra dobrom odluku da se pomogne Grčkoj, dok je polovina smatra lošom. To prati i gubitak povjerenja u evro – Nijemci radije kupuju nekretnine, zemljište i dragocene metale, nego da čuvaju zajedničku valutu. RTS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!