Capital.ba

Lizing kućama sve teže

28.05.2011. / 7:20

SARAJEVO, BANJALUKA, Podatak da su dvije od osam lizing kuća u BiH ušle u postupak dokapitalizacije, kako bi i zakonski ispunile minimum od 250.000 KM kapitala potrebnog za rad, najbolje pokazuje u kakvoj se poslovnoj poziciji nalaze, kažu u Udruženju društava za lizing BiH.
Zbog problema u naplati potraživanja, koji je kulminirao prošle godine, bijeljinsko društvo “Nova Leasing” polovinom prošle godine obustavilo je poslovanje i ušlo u postupak likvidacije.
“Negativan trend poslovanja i problem nemogućnosti naplate potraživanja nastavljeni su i u ovoj godini”, kaže Suljman Hadžić, predsjednik Udruženja društava za lizing BiH, dodajući da su se u lizing kućama nadali da će sa 2011. godinom krenuti u lakšu naplatu.
Prema njegovim riječima, lizing društva i dalje veoma teško izlaze na kraj s naplatom potraživanja, što je povezano s ostalim lošim privrednim kretanjima u zemlji.
Hodžić je objasnio da su prošlogodišnji gubici rezultat nemogućnosti naplate potraživanja i činjenice da su lizing društva rezervisala sredstva za potencijalne gubitke, koji nastaju kada klijent ne može nastaviti da plaća svoje obaveze.
Podaci Agencije za bankarstvo RS kažu da su ukupna potraživanja po osnovu finansijskog i operativnog lizinga za davaoce iz RS i FBiH u 2010. godini iznosila 106,1 milion maraka i veća su za 33 odsto u odnosu na 2009. godinu.
Iz “UniCredit Leasing” istakli su da se kroz proces naplate svakako osjećaju efekti ekonomske krize.
“Sve je više klijenata koje smo na osnovu iskustava prije krize smatrali ‘dobrim’ klijentima, a u sadašnjem vremenu imaju privremenih ili čak trajnih kašnjenja u otplati”, rekla je Selma Poturović-Zatega, koordinator za odnose s medijima “UniCredit Leasinga”.
Iz ove lizing kuće su rekli da su na vrijeme prepoznali rastući trend kašnjenja, te u skladu s tim na redovnoj osnovi svojim klijentima koji su već izmirili određeni dio početnog iznosa finansiranja nude mogućnost prolongiranja roka otplate ili reprograma ugovora o lizingu.
“Kriza je, nažalost, dovela i do dodatno veoma negativne pojave koja se odnosi na sve učestalije pokušaje malverzacija i prevara lizing društava, što dodatno otežava naplatu, povećava troškove i uzrokuje rigoroznije procese prilikom odobravanja novih zahtjeva za finansiranje”, dodala je Poturović-Zatega.
Nepoštovanje zakona
Problem u poslovanju i radu lizing društava predstavlja nesprovođenje odredbe raskida ugovora o lizingu, kao što to predviđa Okvirni zakon o zalozima BiH, kaže Selma Poturović-Zatega, koordinator za odnose s medijima “UniCredit Leasinga”.
“Zakonom je predviđeno da je obaveza suda da u roku od osam dana od zaprimanja prijedloga za izvršenje donese rješenje o izvršenju povrata posjeda, što znači da se u naknadnih osam dana putem sudskih izvršilaca oduzima predmet lizinga, bez obzira na to da li je korisnik lizinga uložio pravni lijek ili nije”, rekla je Poturović-Zatega.
“Izmjenom zakona u smislu da se odbijanje povrata posjeda nad predmetom lizinga nakon raskida ugovora o lizingu tretira kao krađa također bi olakšala poslovanje lizing društava”, rekla je Poturović-Zatega. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!