Capital.ba

Lisovolik: Problematična održivost penzijskog sistema

21.09.2011. / 16:31

BEOGRAD, Stalni predstavnik misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Beogradu Bogdan Lisovolik rekao je danas da penzije u Srbiji nisu realno velike, ali da su velike u odnosu na ekonomsku situaciju i ukazao da Srbija ima ozbiljnih problema sa održivošću penzionog sistema.
Kao osnovne probleme penzionog sistema u Srbiji Lisovolik je naveo velike troškove za isplatu penzija, mali broj zaposlenih u odnosu na broj penzionera, kao i slabu naplatu doprinosa.

“Problem je visoka potrošnja za penzije, koja, pri tom, ne prati ekonomski rast”, kazao je Lisovolik na panel diskusiji održanoj u Danas konferens centru na temu Privreda i održivost finansiranja penzionog sistema.

Lisovolik je naveo da je potrebno motivisati ljude da što duže rade i povećati efektivne godine radnog staža i ukazao da su zemlje Evropske unije to već učinile.

“Previše ljudi se penzioniše prije nego što navrše pune godine staža, oko 60 odsto. Često se penzioniše i prije navršenih predviđenih godina starosti, takođe 60 odsto”, naveo je predstavnik MMF-a.

On je poručio da je ekonomski rast ključan za održivost penzionog sistema i ukazao da ne smije da stoji na putu ekonomskom razvoju.

Državna sekretarka u ministarstvu rada i socijalne politike Radina Todović navela je da oko 1,6 osiguranika finansira isplatu za jednog penzionera. Prema podacima resornog ministarstva u 2010. godini za isplatu penzija utrošeno je 14,1 odsto bruto društvenog dohotka.

“Ne mogu se svi problemi riješiti podizanjem starosnih granica za penzionisanje, ili sličnim mjerama. Osnovni pravac za unapređenje penzionog sistema je poboljšanje prihoda i veći broj osiguranika”, navela je Todović.

Ona je ukazala i da se često zaboravlja da održivost penzionog sistema zavisi od opšteg stanja ekonomije, zaposlenosti i visine zarade.

Direktor Poreske uprave Srbije Dragutin Radosavljević naveo je da zaključno sa krajem juna ove godine oko 51.700 poslodavaca nije obračunavalo i uplaćivalo doprinose u skladu sa zakonom.

“Kod velikih privrednih sistema je naplata jako dobra u odnosu na male i srednje sisteme”, kazao je Radosavljević

On je naveo i da je do kraja juna podnijeto oko 8.790 zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka. Poreska policija podnijela je i više od 1.600 krivičnih prijava zbog neobračunatih i neuplaćenih poreza i doprinosa u visini od gotovo devet milijardi dinara.

Prema podacima Poreske uprave dugovanja Republičkom fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje, sa kamatama, iznose više od 233 milijarde dinara.

Prema riječima direktora Poreske uprave od naredne godine ova institucija treba da uvede jedinstven elektronski sistem, što će i unaprijediti kontrolu i naplatu doprinosa.  Beta

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!