Capital.ba

Kovačević: Najprihvatljivije strateško partnerstvo

02.06.2011. / 16:24

UGLJEVIK, Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević izjavio je danas da je za Vladu i Elektroprivredu Srpske najprihvatljivije strateško partnerstvo u omjeru 51:49 odsto kada je riječ o izgradnji energetskih objekata, jer bi bilo zadržano vlasništvo nad domaćim resursima.

“Za nas je to najprihvatljivije i to nam je opredjeljenje. Međutim, prvo moramo čuti šta o tome misle strateški partneri”, rekao je novinarima Kovačević koji je sa delegacijom kineske nacionalne kompanije za projektovanje u proizvodnji električne energije CNEEC boravio u posjeti Rudniku i Termoelektrani Ugljevik.

Kovačević je rekao da će neki od projekata iz oblasti hidroenergije i termoenergije biti realizovani i dodao da je menadžment Termoelektrane Ugljevik pokazao interes za izgradnju ili mogućnost eksploatacije i proizvodnje električne energije tako da se rudno bogatstvo ne eksploatiše.

Tokom posjete delegacije kineske kompanije CNEEC Elektroprivredi Srpske prezentovane su mogućnosti i želje o izgradnji energetskih objekata na prostoru Srpske i razgovori se nastavljaju, rekao je Kovačević i dodao da se nada da će ova posjeta  uroditi konkretnim projektom.

On je napomenuo da Rus Rašid Serdarov takođe vodi ozbiljne razgovore o izgradnji trećeg bloka u Termoelektrani Ugljevik i da je riječ o investiciji vrijednoj 400 miliona evra.

Generalni direktor “Elektroprivrede” RS Branislava Milekić izrazila je nadu da će na nivou vlada Srpske i Kine i ministarstava biti ostvarena saradnja i da će neki od predstavljenih projekata finansirati kineski partneri.

“To znači da je kineska kompanija, uz učešće naše radne snage kod izvođača, spremna da gradi energetske objekte na ovom području i obezbjeđuje finansijska sredstva ne ulazeći u vlasništvo. To ne znači da će biti smetnja strateško partnerstvo sa nekim od potencijalnih investitora”, kaže Milekićeva.

Ona je navela da su predstavnike kineske kompanije upoznali sa svim planiranim projektima te dodala da će to isto učiniti i kada je riječ  o tehnološkom procesu proizvodnje uglja i proizvodnje električne energije iz uglja.

“Zbog loših vremenskih prilika nismo stigli do Višegrada da im pokažemo energetski objekat na rijeci Drini gdje su uglavnom locirani naši veliki potencijali i razvojni projekti kada je riječ o hidroenergetskom potencijalu. Uprkos tome oni će biti upoznati sa svim razvojnim projektima”, naglasila je Milekićeva.

Milekićeva je navela da je Elektroprivreda juče predstavila kineskom partneru svoj rad i upoznala ga  sa razvojnim projektima.

“Mislim da smo ostavili dobar dojam imajući na umu da je riječ o respektabilnoj kompaniji čiji je prihod za prva tri mjeseca ove godine tri milijarde američkih dolara”, smatra ona.

Direktor Rudnika i Termoelekrane Ugljevik Anto Gajić rekao je da je za prvih pet mjeseci ove godine proizvedeno 801 gigavat sati električne energije, a da je samo u maju postignuta rekordna proizvodnja od kada postoji Termoelektrana i iznosi 190,7 gigavat časova električne energije.

“S obzirom na ove rezultate i stanje poslije rekonstrukcije očekujemo da ova godina bude rekordna”, kaže Gajić i dodaje da je prioritet Termoelektrane izgradnja postrojenje za osumporovanje dimnih gasova čime bi bio riješen veliki ekološki problem.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Kovačević: Najprihvatljivije strateško partnerstvo

    1. lemi

      i inace pojmovi kao sto su stratesko partnerstvo, transparentan rad institucija, pa sto rece dragan cavic neki dan, strukturisani dijalog, su samo najobicnije laprdanje kako bi se pokrio neciji (zna se ciji) nerad i lopovluk.
      a rusa je puna kapa. eh, sto nismo pod austrougarskom jos.

    2. rakovic

      i to je vizionarski

    3. lemi

      vi se sada zalazete za centralizaciju elektroprivrede samo iz jednog razloga: odlucili ste da trazite dilove sa inostranim partnerima, koji opet zahtjevaju da sistem bude objedinjen. u zadnjih 10 godina su generacije politicara popljackale iz holdina ERS sto se dalo maznuti, pozaposljavali svoje, kako to vec ide. sada nema vise para u drzavnoj kasici (IRB), pa se vec pocinje govoriti o objedinjavanju elektroprivrede i o procentima.

      direktoricu ERS bi trebalo podsjetiti sta je izjavljivala prije 2 godine o RITE Gacko. osim toga, za RITE Ugljevik ste uzeli ogroman kredit kod japanske vlade za odsumporavanje, pa prema tome ne naglasavajte da je to prioritet vec to izgradite. svi akcionari RITE Ugljevik treba da se odreknu svojih akcija jer, kad se pogleda amortizacija ovog kredita i moguce poslovanje elektrane, jasno je da bez novih blokova nikad nece dobiti ni marke dividende.
      sa losijeg na gore.