Capital.ba

Kotor Varoš mora isplatiti 350.000 KM otpuštenim vatrogascima

30.11.2023. / 14:44

KOTOR VAROŠ – Osnovni sud u Kotor Varošu odbacio je prigovor opštine Kotor Varoš i donio presudu u korist trojice nezakonito otpuštenih vatrogasaca koji se više od šest godina bore za povratak na posao i isplatu zaostalih plata i naknada, saznaje CAPITAL.

vatrogasci

FOTO: Capital

Nakon što je Okružni sud u Banjaluci ukinuo ranije rješenje kotorvaroškog Osnovnog suda i vratio predmet na ponovni postupak, ovaj sud je presudio u korist otpuštenih vatrogasaca Petka Božičkovića, Radojka Keverovića i Ljube Popovića.

Na tu odluku je opština uložila prigovor, ali sud je presudom donesenom prije tri dana odbacio prigovor opštine i presudio u korist nezakonito otpuštenih vatrogasaca.

Advokat Petko Gojković koji zastupa Ljubu Popovića kaže za CAPITAL da će opština na ime zaostalih plata i naknada sa zateznim kamatama njegovom klijentu i dvojici njegovih otpuštenih kolega na kraju morati da isplati više od 350.000 KM.

On objašnjava da opština ima pravo da Okružnom sudu u Banjaluci uloži žalbu na odluku Osnovnog suda u Kotor Varošu, ali ističe da bi ta žalba bila bespredmetna.

„Okružni sud u Banjaluci već je jednom ukinuo presudu suda u Kotor Varošu i vratio predmet tom sudu na ponovni postupak. Taj sud je sada donio ovu novu presudu u skladu sa onim što je naveo Okružni sud, tako da bi žalba Okružnom sudu bila potpuno bespredmetna zato što je taj sud zauzeo stav i stao na stranu otpuštenih vatrogasaca, tako da bi žalba samo prouzrokovala dodatne kamate“, kaže Gojković.

On podsjeća da je 31. decembra 2019. godine između opštine i Vatrogasnog društva potpisan Sporazum o preuzimanju radnika i imovine Vatrogasnog društva, te da je time i obaveza prema otpuštenim vatrogascima sa Vatrogasnog društva prešla na opštinu.

„Prema tom sporazumu na opštinu Kotor Varoš su pored svih prava i imovine prešle i sve obaveze, pa tako i obaveza da prema, u tom trenutku otpuštenim vatrogascima, uspostavi sva prava iz radnog odnosa kakva i prema svim ostalim radnicima koji su u trenutku zaključenja sporazuma bili u radnom odnosu“, objasnio je Gojković.

On je istakao da je Okružni sud Banjaluka uvažio sve te navode i Osnovnom sudu u Kotor Varošu vratio predmet na ponovno odlučivanje.

„Osnovni sud je sada odbacio prigovor opštine i donio presudu u korist otpuštenih vatrogasaca“, zaključuje Gojković.

vatrogasci presuda

FOTO: Capital

Podsjećamo, tadašnji starješina Vatrogasnog društva Kotor Varoš Nedeljko Sakan u julu 2017. godine dao je otkaze trojici pomenutih vatrogasaca.

Oni su u novembru te godine podnijeli tužbu protiv Vatrogasnog društva i Vrhovni sud RS presudio je u njihovu korist i pravosnažno utvrdio da su nezakonito otpušteni.

U međuvremenu je okončan rad Vatrogasnog društva, a njegove poslove preuzela je Teritorijalno-vatrogasna spasilačka jedinica Kotor Varoš, koja je formirana kao nova organizaciona jedinica opštine.

U pokušaju da izbjegne obaveze, opština Kotor Varoš je tvrdila da otpuštene vatrogasce treba da obešteti Vatrogasno društvo, iako je ono praktično ugašeno, jer je opština na sebe preuzela svu njegovu imovinu i obaveze.

CAPITAL: D. Momić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Kotor Varoš mora isplatiti 350.000 KM otpuštenim vatrogascima

    1. Neko

      Odšteta od 350 000km je ništa. Biznismen Slavuljica će dobiti višemilionsku odštetu, zato što mu opština kotor varoš nije dozvolila da gradi tržni centar koji bi zapošljavao oko 300radnika u pomenutoj opštini. Naravno iza te zabrane stoji aktuelni načelnik. A ti narode plaćaj.

    2. Neko

      Tih 350.000 km treba da plati načelnik Zdenko Sakan i Njegov brat koji je bio direktor vatrogasnog društva. Naime ovo je malo poznato javnosti i treba objaviti, Sakan koji je otpustio imenovane vatrogasce je nakon toga u dogovoru sa načelnikom i njihovom političkom partijom primio u radni odnos osobe iz muslimanskog sela Večići koje je poznato kao Srpski logor. To su naravno uradili kako bi imali političku podršku od muslimanskog naroda iz te mjesne zajednice, a sto je najgore ti novoprimljeni vatrogasci su Organizatori nekakvog islamistickog skupa u Večićima na koji su dolazile autobusima osobe iz federacije, svi su bili obuceni u vojne uniforme i nosili su ratne zastave te su uzvikivali islamističke pokliče i zastrašivali Srpsko stanovništvo pored zloglasnih večića. I naravno sve oskudne investicije opštine, asfaltiranje, postavljanje rasvjete ide u muslimanske mjesne zajednice dok srpsko naselje i zila kucavica opštine zvano ripište nema kanalizaciju, par glavnih uluca je asfaltirano a rasvjeta je katastrofa – nema je.

    3. Narod plaća

      Nezakonito otpušteni?!

      Krivični zakonik RS, Član 322
      (1) Službeno lice koje svjesnim kršenjem zakona ili drugih propisa, propuštanjem dužnosti nadzora ili na drugi način očigledno nesavjesno postupa u vršenju službe, iako je bilo svjesno ili je bilo dužno i moglo biti svjesno da usljed toga može nastupiti teža povreda prava drugog ili veća imovinska šteta, pa takva povreda ili šteta i nastupi, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do dvije godine.

      (2) Ako je usljed djela iz stava 1. ovog člana došlo do teške povrede prava drugog ili nastupila imovinska šteta u iznosu koji prelazi 50.000 KM, učinilac će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina.

      Ništa? Aha, OK!