Capital.ba

Koncesionari i ne plaćaju naknade

21.05.2013. / 7:20

koncesijeBANJALUKA, Određeni broj koncesionara u Srpskoj ne poštuje ugovorne obaveze, ne plaća ili neredovno plaća koncesionu naknadu, a neka preduzeća su u stanju nelikvidnosti, navodi se u izvještaju o radu Komisije za koncesije RS za 2012. godinu.

Komisija u izvještaju navodi da uplate koncesionih naknada nisu na potrebnom nivou i da treba pojačati finansijsku disciplinu koncesionara.
U toku 2012. godine uplaćeno je ukupno 23,5 miliona KM na ime jednokratne koncesione naknade za pravo korišćenja i koncesione naknade za korišćenje prirodnih resursa ili pružanje usluga. Ukupna uplata koncesione naknade u 2012. godini veća je u odnosu na 2011. godinu za 5,3 miliona KM.
Jedan broj preduzeća uredno i na vrijeme uplaćuje koncesione naknade, ali utvrđeno je i da postoje preduzeća koja ne uplaćuju ili neredovno uplaćuju koncesionu naknadu.
Komisija je uočila da neki koncesionari manji dio poslovnih aktivnosti koje se odnose na korišćenje predmeta koncesije zadrže u koncesionom preduzeću, dok ostale poslove obavljaju u okviru osnovnog ili povezanog preduzeća.
– Takav slučaj je sa preduzećima “Vitinka eksploatacija” iz Kozluka i “Bentonit” iz Šipova. To direktno utiče na smanjenje osnovice za obračun koncesione naknade, kao i samog iznosa koncesione naknade – navodi se u izvještaju.
Jedan broj koncesionara je duže vrijeme nesolventan, zbog čega im je Poreska uprava blokirala račun.
– Stanje nelikvidnosti koncesionara duže od šest mjeseci, prema koncesionom ugovoru, predstavlja jedan od raskidnih uslova ugovora – dodaje se u izvještaju.
Kada je u pitanju realizacija ugovora o koncesiji za male hidroelektrane, u izvještaju se navodi da je lani sporazumno raskinuto 14 ugovora, te da je za devet ugovora u ovoj godini pokrenut jednostrani raskid.
– Potrebno je analizirati sve preostale ugovore o koncesiji za izgradnju malih hidroelektrana, te pokrenuti postupke raskida svih ugovora o koncesiji kod kojih su izostale ugovorom predviđene aktivnosti, odnosno kod kojih je izvjesno da neće doći do realizacije – naglašava se u izvještaju i dodaje da je i dalje izražen problem nelegalne eksploatacije mineralnih resursa. Naglašava se da koncesiona preduzeća kod kojih je evidentan zastoj u realizaciji posla imaju zaposlenog jednog ili nijednog radnika, što stvara ozbiljnu sumnju u sposobnost takvih koncesionara u pogledu realizacije koncesionog posla.
– Potrebno je izvršiti analizu i utvrditi da li je svrsishodno postojanje ovih ugovora i ukoliko nije, pristupiti njihovom raskidanju, a to se, prije svega, odnosi na ugovore sa koncesionarima BRC “Šeher” iz Banjaluke, “Kaolin” iz Bratunca, “Boksit” iz Gacka, “Anić” iz Pelagićeva, “Alas kamen” iz Doboja, “B.S.D. kompani” iz Bijeljine i druge – stoji u izvještaju.
Plate
U izvještaju Komisije za koncesije navodi se da su troškovi plata i naknada za 11 zaposlenih u Komisiji u 2012. godini iznosili 533.718 maraka. Od toga su rashodi za plate iznosili 311.029 KM. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!