Capital.ba

Kompanije iz istočne Azije zainteresovane za tekstilne firme u Srbiji

12.09.2014. / 19:22

tekstila industrijaBEOGRAD, Među 502 preduzeća koje je Agencija za privatizaciju Srbije ponudila na prodaju ima i sedam nekadašnjih tekstilnih giganata. Za zaposlene u njima ohrabrujuće su najave koje ovih dana stižu iz Kine, da su njihove kompanije zainteresovane za srpska preduzeća u ovoj oblasti.

 

Kupce čekaju „Rudnik“ iz Gornjeg Milanovca, „Prvi maj“ iz Pirota, kruševačka „Zvezda“, ivanjički „Javor“, Industrija obuće Beograd“, somborski „Boreli“ i „Jumko“ iz Vranja.

Ljubodrag Savić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, smatra da bi pokretanje proizvodnje u ovim fabrikama bilo veoma značajno za obnovu industrije u Srbiji.
Po ukupnom efektu, investicija u ove fabrike mogla bi se mjeriti sa „Fijatom“ – kaže profesor Savić.

– Najvažnije je što bi se uposlila domaća radna snaga i to uglavnom ženska, koja je lider u nezaposlenosti. Značajan momenat je i što se pogoni tih preduzeća uglavnom nalaze u nerazvijenim područjima iz kojih se trenutno ljudi iseljavaju, tako da bi investicije u ove djelove zemlje bile višestruko korisne- kaže Savić.
Profesor Savić podsjeća da je tekstilna industrija šezdesetih godina bila jedna od industrijskih grana čiji je izvoz bio višestruko veći od uvoza, i to bez ikakve državne pomoći:
Osim toga, tekstilna industrija je bila lider u zapošljavanju. Naše fabrike su bile pouzdani partneri, ali su zbog sankcija devedesetih godina i ogromne konkurencije iz Kine izgubile tradicionalna tržišta. Uprkos svemu, Srbija je i danas poznata kao zemlja koja ima kadrove u ovoj oblasti, ali je za Kineze vjerovatno u ovom trenutku još važnija blizina EU. Motiv za ulaganje u našoj zemlji je da preko Srbije mogu da uđu na tržište EU.
Milorad Vasiljević, sekretar Udruženja za industriju tekstila, odjeće, kože i obuće u PKS, smatra da se u ovoj oblasti mogu povećati i broj zaposlenih i izvoz:
Najveći izvoznici u Rusiju su trenutno preduzeća „Sintelon“ i „Vali“ iz Valjeva, oba iz tekstilne industrije. U ovoj djelatnosti nisu potrebna velika ulaganja, jer na jednoj mašini, koja može da se kupi i za 1.000 evra, može da radi jedan čovek. Veliki broj nezaposlenih bi mogao da nađe mjesto ako iskoristimo trenutnu poziciju prema Rusiji, ali i zainteresovane investitore iz Kine, Njemačke i Italije. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!