Capital.ba

Koliko je EU “dobra” od sporta?

17.02.2014. / 14:57

sport1BRISEL, Sport je odavno više od igre, a o koliko velikoj industriji se radi pokazuje to što u EU stvara bruto dodatu vrijednost od 294 milijarde evra godišnje.

Sport zapošljava četiri i po miliona ljudi i podstiče razvoj i inovacije, a koristi od sporta ima i turizam budući da se 12 do 15 miliona međunarodnih putovanja u svijetu svake godine obavi samo radi praćenja sportskih nadmetanja.
Veliki je uticaj sporta na skoro sve ostale industrije: u njemu se odvijaju neprekidni i brzi talasi inovacija koji se potom hitro rasprostiru na različita tržišta i koriste u različite svrhe, drugačije od sportskih.

Sport posredno razvija industrije koje stvaraju proizvode i usluge potrebne sportu, kao i industrije kojima je sport važan izvor prihoda, poput medija, turizma, oglašavanja i sličnih. Sve te djelatnosti stvaraju u EU spomenutih 294 milijarde evra, što predstavlja oko tri odsto ukupne bruto dodate vrijednosti EU.

Sport u užem smislu stvara na godinu 49 milijardi evra BDP-a, a stadioni, sportske dvorane, bazeni, skijaške staze, sportski klubovi i slični direktno zapošljavaju oko 700 hiljada ljudi. Sve sportske aktivnosti generišu u EU-u oko 7,3 miliona radnih mjesta, što je oko 3,5 odsto ukupnog broja.

Pored toga, svako novo radno mjesto u sportskom lancu otvara i 0,65 novih poslova u povezanim djelatnostima izvan sporta. Mnogi industrijski sektori ubiru koristi od sportskih djelatnosti. Maloprodaja sportskih artikala u EU-u zabilježila je u 2005. godini prihod od 61 milijarde evra. Prihod po glavi stanovnika kretao se od 20 evra u Bugarskoj, Poljskoj i Rumuniji do više od 300 evra u Luksemburgu.

Najveća tržišta za sportske artikle su Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Italija, Njemačka i Španija. Stadioni i drugi sportski objekti generišu više od tri milijarde evra BDP-a u građevinskom sektoru. Neke investicije odnose se na gradnju novih objekata, a druge na obnovu i održavanje.

Objekti za Olimpijadu 2012. koštali su 2,9 milijardi evra, a za Euro 2016. u Francuskoj koštaće oko dvije milijarde. Kad se takmičenja završe, sportski tereni služe rekreaciji svih građana i donose dobrobiti koje je teško izraziti u novcu, poput boljeg zdravlja i dužeg životnog vijeka. Business.hr

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!