Capital.ba

Koji se stanovi u Srpskoj najviše prodaju

30.10.2023. / 9:20

BANJALUKA, PRIJEDOR – Jednosobni stanovi i stanovi od 50 do 60 kvadrata najtraženiji su i najbrže se prodaju, saglasni su iz agencija za nekretnine i dodaju da su cijene trenutno stabilne, ali da bi se u narednom periodu mogao očekivati i sam pad cijena nekretnina.

FOTO: Pixabay

Manojlo Popović, direktor agencije “Senzor nekretnine” iz Banjaluke, rekao je da se najviše traže dvosobni stanovi, odnosno oni od 50 do 60 kvadrata.

“Očekujemo da će u nekom narednom periodu doći do pada cijene stanova stare gradnje, koja se sada kreće od 1.800 do 2.700 KM, a što zavisi od lokacije, spratnosti, kao i samog stanja stana”, kazao je Popović.

Prema njegovim riječima, cijena novih stanova po kvadratu iznosi od 3.000 do 4.500 KM, ali se i tu primijeti manja tražnja.

Dragan Gruban, iz Agencije za nekretnine “Agent Enex” u Prijedoru i urednik Facebook stranice Dom.ba, za “Nezavisne novine” ističe da je u Prijedoru ekspanzija stanogradnje, te da se pojavljuje dosta investitora.

“Cijena kvadratnog metra u novoj gradnji, zavisno od lokacije, odnosno pozicije stana iznosi od 2.500 do 2.800 KM sa PDV-om. Što se tiče polovnih stanova, brzo se prodaju, tako da ni agencije ne mogu doći do informacije da se negdje prodaje stan, već je kupoprodaja završena”, rekao je Gruban.

Dodao je da se mladi bračni parovi odlučuju na kupovinu većih stanova, zbog odvojenih spavaćih soba, dok se, kako je rekao, penzioneri odlučuju na prodaju upravo takvih stanova.

“Oni nakon toga kupuju sebi manji stan u novoj gradnji, upravo zbog manjih obaveza”, rekao je Gruban.

Dodao je da je u vrijeme korone cijena polovnih stanova iznosila po kvadratu 1.800 KM, a sada je zabilježila skok za 1.000 KM po kvadratnom metru.

“Sada su se te cijene ustabilile i postale opšteprihvaćene na duže vrijeme”, kazao je Gruban i dodao da su najtraženiji stanovi od 50 do 60 kvadrata.

Da su stanovi ove kvadrature najtraženiji kaže i Dragan Milanović, direktor Agencije “Remax” Banjaluka, koji ističe za “Nezavisne novine” da je trenutno stagnacija što se tiče cijena stanova u gradu na Vrbasu.

“Što se tiče potražnje, najviše se traže jednosobni stanovi i oni od 50 do 60 kvadrata koji imaju dvije spavaće sobe i to uglavnom kupuju mladi bračni parovi koji imaju djecu”, kazao je Milanović.

Prema njegovim riječima, cijena stanova u staroj gradnji kreće se od 2.000 do 3.000 KM.

“Cijena novih stanova po kvadratu iznosi od 3.000 do 4.500 KM”, rekao je Milanović i dodao da je Banjaluka izuzetno atraktivna lokacija u RS, a stanove potražuju kupci sa svih strana.

Iz Republičkog zavoda za statistiku kazali su da je broj predviđenih stanova za gradnju u septembru ove godine u odnosu na prosječan broj predviđenih stanova za gradnju u 2022. godini veći  za 67,4 odsto, a u odnosu na septembar lani veći je za 48,2 odsto. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Koji se stanovi u Srpskoj najviše prodaju

    1. Mali Radojica

      I meni liči ovo sa cijenama stanova da je sve prevara i sve dogovoreno.
      Pomešće ih kriza koja dolazi.

    2. Pero

      Ono sto me cudi je da na olx ima 960 stanova na prodaju.

    3. Sadic Tajko

      Ja sam strucnjak iz svih oblasti a sto se tice nekretnina odgovorno tvrdim nicim potkrijepljeno da na strani ponude postoji kartel sastavljen od izvodjaca gradjevinskih radova koji posluju po krajnje netrzisnom principu. Naime kada je novogradnja u pitanju kupci unaprijed placaju stanove i na taj nacin beskamatno i avansno finansiraju one od kojih kupuju stanove, i to po cijenama koje ukljucuju za prodavca izdasne marze. Prodavci su zaradjivali i 1000 km po m2 u novogradnji sto iznosi oko trecine. Prinos na ulog od 30% je necuven i kako sam strucno objasnio nije posljedica nevidljive ruke trzista (odnosno na francuskom lesefer) odnosno spontanog suceljavanja realne ponude i traznje vec vjestackog kreiranja ponude, njeno limitiranje u pogledu davanja laznih informacija (da nema novih stanova u ponudi i trazenjem avansnog placanja za projekte u izgradnji), cime se stvara lazni utisak nestasice stambenih jedinica. Kada bi izolovali slucajeve ubacivanja prljavog novca a to je i na potraznoj strani a i na ponudbenoj, jer se zgrade redovno finansiraju upravo opranim novcem, trziste bi se u dobroj mjeri tako korigiralo da bi i ponuda ali i traznja bile manje sto bi uticalo na smanjivanje vec pomenutih marzi od 30 i vise% za bar pola. Svaka konkurencija dovodi do pada cijena a ocito je da situacija na terenu ukazuje na suprotno.

      Toliko za sada ne zaboravite ja sam veliki strucnjak i nema potrebe da sta neko drugi komentarise i pametuje, imate tekst gore citajte.

      • sun

        Ne treba biti veliki strucnjak da se zakljuci to sto navodis. Cak u Banja Luci postoje kriminalci koji rade za gradjevince da bi cijenu drzali ujednacenom, odnosno dogovorenom..

      • Akcionar

        Čovjek objasnio :)
        U državi sa decenijskim padom nataliteta i iseljavanjem stanovništva, uz nisku kupovnu moć i stalnu izgradnju novih stanova, ne postoji nijedan realan osnov za ovaj nivo cijena nekretnina.
        Veliku večinu stanova su kupili gastarbajteri iz straha od gubitka vrijednosti ušteđevine, kao i “perači” novca. I jedni i drugi će prije ili kasnije da se pojavi na strani ponude nekretnina, bilo kao stanodavci ili prodavci. Ovako generisana tražnja ima svoj limit, a tek nakon toga će se uspostaviti ravnoteža na realnim osnovama.
        Nekretninski balon neće pući jer je većina stanova kupljena kešom, a samo manji dio kreditima.
        Investitorima “peračima” ovakva situacija odgovara i dokle god ima tražnje, oni će graditi stanove i istovremeno “prati” i enormno zarađivati. Priče o visokim cijenama uzrokovanim visokim troškovima materijala, cijene rada i slično su za malu djecu. Sjetite se samo “opravdanja” zbog rasta cijene željeza, kao da su stanovi metalni. A kad je pala cijene željeza, niko nije pojeftinio stanove..