Capital.ba

Kinez izmislio banku u Americi

19.06.2012. / 8:50

PEKING, Kineski trgovac pirinčem Lin Čanping izmislio je banku u Americi i još rekao da ju je kupio za 60 miliona dolara.

Malo poznati preduzetnik proslavio se u januara kada su državni mediji prenijeli da je preuzeo rukovodstvo Atlantikom, bankom u americkoj državi Delaver.
Neprevaziđena kupovina donijela mu je prestižni upravljački posao u rodnom gradu u Kini, a njegovo preduzetničko iskustvo mediji su nazvali “legendarnim”.
Kako je rekao, Lin je dvije godine ugovarao kupovinu Atlantik banke u Delaveru koja je 2008. bankrotirala u finansijskoj krizi, poslije 85 godina postojanja. Vodili su je Jevreji – za koje Kinezi vjeruju da posjeduju izvanredne preduzetničke vještine.

Njeno ime je, kako je rekao, promijenio u HSBC Federejšen konzorcijum, čime joj je dao dobar prizvuk, sličan imenu svjetskog giganta HSBC Holdings, dobro poznatog kineskoj javnosti.

U banku je navodno uloženo 40 miliona dolara.

Linova priča je privukla toliku pažnju, da su novinari upoznati sa američkim bankarskim propisima ispitali legitimitet njegovih tvrdnji – i ustanovili da on ne samo da banku nije kupio, već da ona ne postoji.

Kupovina je imala poseban značaj jer je istovremeno služila kao simbol ekonomskog rasta Kine, a propadanja SAD.

U glavnim državnim novinama Pipols dejli, Lin je opisan kao oštrouman i vrijedan preduzetnik koji je, kao mladić prodavao dugmad, kasnije kupio rudnik bakra i zlata u Gani, i ulagao u trgovinu pirinčom u Kini. Njegov takav profil je i dalje na internetu.
Lin (41) je početkom juna zatvoren zbog prevare, a položaj mu je oduzet i predat državnoj upravi.

Njegov nagli uspon i pad ilustruju koliko se u Kini razvilo lažiranje – od kopiranja proizvoda, do cijelih institucija i karijera. Prošle godine, zvaničnici su našli pet lažnih prodavnica američke kompjuterske firme Epl (Apple) u jugoistočnom gradu Kunming.

Prodavnice su u potpunosti imitirale američke, sa sve krivudavim stepeništem i osobljem u plavim majicama. Početkom ovog mjeseca, domaći mediji u istočnoj provinciji Šandong razotkrili su lažni univerzitet. Beta

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!