Capital.ba

Kineski vjetar u jedra grčkog privrednog oporavka

19.06.2014. / 7:55

atinaATINA, Grčka je prostrla crveni tepih za kineskog premijera Lija Kećenga, koji će danas posjetiti tu zemlju, koja želi da privuče kineske investicije kao “vjetar u jedra” oporavku njene posustale privrede.

Li stiže u Grčku mjesec dana nakon što je njegov grčki kolega Antonis Samaras bio u Kini, gdje je svoju zemlju reklamirao kao atraktivnu ulaznu tačku za kineske investicije u Evropi, prenosi agencija Frans pres.

Dolazak kineskog premijera u Grčku pokazatelj je interesovanja Pekinga za ulaganje u grčke projekte, prije svega u najveću luku Pirej. Kineski špediterski gigant Kosko, koji je još 2008. dobio 35-godišnju koncesiju za proširenje dva najveća kontejnerska terminala u luci, spominje se kao najobiljniji kandidat za ulaganje u luku.

“Radićemo zajedno sa Grčkom na pretvaranju luke Pirej u najbolju na Mediteranu. Kina želi bližu saradnju i na polju aerodroma, željeznica, mreže puteva i druge infrastrukture”, rekao je Li, pohvalivši ubrzanje privatizacije i infrastrukturnog razvoja u Grčkoj.

Prema programu prodaje državne imovine, kog su zahtijevali međunarodni kreditori u zamjenu za pomoć Grčkoj, Atina će privatizovati više od deset luka, uključujući drugu po veličini, solunsku.

Ranije ove godine, grupacija na čelu sa kineskim kolglomeratom Fosun pobijedila je na konkursu za preuređenje bivšeg atinskog aerodroma Helinikon u stambeni i rekreativni kompleks.

Kina, najveći brodograditelj u svijetu, trenutno ima 192 narudžbe grčkih brodskih kompanija. Sektor pomorske trgovine u Grčkoj donosi sedam odsto ukupnog bruto domaćeg proizvoda te zemlje i zapošljava oko 192.000 ljudi.

Grčka ima jedan od najvećih brodskih sektora u svijetu, a njena flota čini 16 odsto ukupne globalne flote. Mediteranska zemlja ima 3.669 prekookeanskih brodova nosivosti iznad 1.000 tona. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!