Capital.ba

Kineski regulatori udarili na gejming industriju

25.12.2023. / 8:01

PEKING – Kineske regulatorna tijela uvode niz novih ograničenja na novac koji potrošači smiju da troše unutar video igara, što predstavlja značajan udarac za najveće svjetsko gejming tržište.

FOTO: Pixabay

Ograničenje potrošnje u onlajn igrama izazvale su nemir među investitorima i dovele do iznenadnog pada tržišne vrijednosti dvije najveće tamošnje kineskih gejming kompanija, Tencent i NetEase, čija tržišna kapitalizacija je praktično preko noći smanjena za 80 milijardi dolara.

Nova regulativa zabranjuje dijeljenje novčanih nagrada igračima koji se, na primjer, svakodnevno prijavljuju na svoje profile, a ograničava prvu ili višestruku potrošnju unutar video igara, piše “Reuters”.

Akcije Tencent Holdings, najveće gejming kompanije na svijetu, zabilježile su pad do 16 odsto, dok su akcije NetEase, njihovog glavnog konkurenta, pale za do 25 odsto nakon što je Nacionalna administracija za štampu i publikacije objavila ove nacrte pravila.

Tehnološki investitor Prosus, koji posjeduje 26 odsto udjela u Tencentu, takođe je doživio pad akcija za 14.2 procenta u petak, što ga čini jednim od najvećih gubitnika na panevropskom berzanskom indeksu.

Potpredsjednik Tencent Games, Vigo Cang, izjavio je da će se Tencent strogo pridržavati zahtjeva regulative, naglašavajući da novi nacrt pravila ne odstupa od tekućeg fokusa “na razumno poslovanje i operativne cikluse kompanija”.

Dodao je da su maloljetnici od 2021. godine, kada je zaštita djece u onlajn ekosistemu postala prioritet, znatno smanjila trošenje novca i vremena na igre koje Tencent nudi.

NetEase je odbio da komentariše ovu situaciju.

Kineska vlada je proteklih godina pooštrila svoj stav prema video igrama, uključujući postavljanje striktnih ograničenja vremena igranja za igrače mlađe od 18 godina i privremeno suspendovanje odobrenja za nove video igre u trajanju od oko osam mjeseci tokom 2021. godine, zbog zabrinutosti vezanih za zavisnost od igara.

Iako je zabrana zvanično okončana prošle godine, regulatori su (očigledno) nastavili sa uvođenjem ograničenja kako bi suzbili troškove unutar igara, prenosi “NovaEkonomija”. Nova ekonomija

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!