Capital.ba

Kina sve više traži kanadsku svinjetinu

07.06.2017. / 8:15

PEKING, Nakon što su kanadski farmeri prestali tretirati svinje antibiotikom koji je zabranjen u Kini, ta je država preotela titulu vodećeg sjevernoameričkog izvoznika svinjetine na najveće svjetsko tržište te vrste mesa. 

Prema službenim podacima, Kanada je u prvom tromjesečju izvezla 93.000 tona svinjetine, nasuprot američkih 87.500 tona, prenosi Rojters.

Ako nastavi tim tempom, Kanada će ove godine izvesti 372.000 tona. Evropska unija i dalje je najveći strani opskrbljivač kineskih mesnica s 394.365 tona svinjskog mesa isporučenog u prvom tromjesečju.

Podsjetimo, Kinezi pojedu 55 miliona tona svinjetine godišnje, odnosno polovinu svjetske proizvodnje. Međutim, Kanada je do sada prestigla SAD svega nekoliko puta u posljednjie dvije decenije.

Sve donedavno američki izvoz u Kinu je daleko nadmašivao kanadski. Tako je 2011. iz američkih klaonica put Kine otišlo trostruko više svinjetine nego iz Kanade.

Međutim, razlika između tih dviju država počela se smanjivati 2013. kada su tamošnji farmeri prestali korisititi antibiotik ractopamin koji se koristi kako bi se ubrzao i pospješio rast svinja.

Kina je zabranila njegovu prisutnost u mesu još 2002. zbog povezanosti sa srčanim oboljenjima.

S druge strane, američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) odobrila je ractopamin još 1999. i tvrdi kako “nema značajan uticaj na ljudsko zdravlje”.

Kinesko tržište toliko je profitabilno za strane proizvođače da se dobar dio mesa proda putem interneta, kaže Klaude Filfaur, glavni operativni direktor kanadskog proizvođača HyLife.

Inače, najveće svjetsko tržište najviše traži svinjske nogice i iznutrice.

Ričard Dejvis, izvršni potpredsjednik za prodaju i marketing u Olymelu, jednom od najvećih kanadskih prerađivača svinjskog mesa, ističe kako je cijena za kilogram svinjskih nogica dosegla 2,5 kanadskih dolara, duplo više nego prije dvije godine.

Prodaja tih vrsta svinjskog mesa donosi dodatnih 10 dolara zarade po svakoj svinji. Poslovni.hr

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!