Capital.ba

Kina pomijera starosnu granicu za odlazak u penziju

12.03.2015. / 6:10

kinaPEKING, Suočena sa starenjem stanovništva, najnaseljenija zemlja svijeta, Kina, namjerava da produži starosnu granicu za odlazak u penziju. 

Prema riječima kineskog ministra za ljudske resurse i socijanu zaštitu Sjin Vejmina, u Kini trenutni odnos zaposlenih i penzionisanih lica je tri prema jedan, međutim do 2050. on će biti promjenjen na 1,3 prema jedan.

Vejmin je juče na marginama kineske Narodne skupštine objasnio da će Kina morati da donese odluku o postepenom produženju starosne granice za odlazak u penziju.

Ministar je dodao da ovaj prijedlog još uvijek nema konsenzus u javom mnjenju ali da će deteljan plan biti završen i prezentovan do 2017. Starosna granica odlaska u penziju biće postepeno produžavana za pet godina.

Planirano je da prve godine ta granica bude pomjerena za dva mjeseca,a naredne za četiri.

Kinezi danas odlaze u penziju sa navršenih 60 godina, žene sa 55 godina, radnice u fabrikama sa 50 godina.

Ovakav zakon je donijet na samom početku osnivanja Narodne Republike Kine. Danas nije rijedak slučaj da mladi penzioneri rade dodatan posao jer su im penzije često premale.

Za nekoliko godina, kinesku populaciju čineće 39 odsto starijih od 60 godina, dok njihov udio danas iznosi 15 odsto, navodi francuski list Mond.

Prosječan životni vijek Kineza je produžen na 75 godina zahvaljući tridesetogodišnjem ubrzanom razvoju i državnom sistemu zdravstvene zaštite građana.

Ne treba zaboraviti ni značajan uticaj na starenje stanovništva politike jednog djeteta nametnute tokom 80-tih godina prošlog vijeka koja je podrazumijevala da supružnici mogu da imaju samo jedno dijete.

Broj radnoaktivnih Kineza počeo je 2012. da se smanjuje.

Među najavljenim reformama u novembru 2013, posle dolaska sadašnjeg predsjednika Kine Sji Ðipinga na čelo Komunističke partije, Peking je proširio stavke izuzeća iz osporavane politike jednog djeteta. Prije svega izuzeće je učinjeno kada su u pitanju nasilni abortusi koji se obavljaju uz pomoć agenata za planiranje porodice, iako takva praksa još uvijek nije potpuno ukinuta.

Država trenutno dozvoljava da supružnici među kojima je bar jedan od njih jedinac, ima dvoje djece.

Vejmin je objasnio da država namjerava da modernizuje upravljanje penzionim fondom.

“Buduće investicije fonda biće višenamjenske kako bi se izbjeglo da se sav novac sliva uvijek u istu kasu. Te investicije biće plasirane i u bankarske uloge, državne obveznice, važne projkte”, rekao je ministar.

Kako prenosi državna agencija Kina Nova, penzioni fond za sada je suficitaran, godišnje se u njega slije 2.300 milijardi juana (340 milijardi evra) a njegovi rashod ne prelaze 2.000 milijardi juana. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!