Capital.ba

Keditni rejting Srbije biće uvećan?

15.12.2018. / 10:07

BEOGRAD, Agencija za ocjenu kreditnog rejtinga Standard end Pur's (Standard and Poor's Global Raings) potvrdila je ocjenu kreditnog rejtinga Srbije na nivou BB, uz unapređenje izgleda sa stabilnog na pozitivni, što znači da bi kreditni rejting mogao biti uvećan na BB+ u narednih 12 mjeseci, saopštili su Ministarstvo finansija Srbije i Narodna banka Srbije.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva finansija, agencija procjenjuje da će rast BDP u 2018. godini iznositi 4,2 odsto, što je najviša stopa rasta u posljednjih 10 godina, i da će u periodu od 2019. do 2021. godine BDP nastaviti da raste po prosječnoj stopi od 3,3 odsto i više.

Rast će, dodaje se, biti zasnovan na većoj privatnoj potrošnji koja će biti podstaknuta rastom zaposlenosti, zarada i stabilnom prilivu doznaka, a usljed većeg povjerenja stranih investitora, očekuje se i veći priliv direktnih stranih investicija, koji će isto tako pospješiti ekonomski rast.

Pozitivni izgledi za unapređenje kreditnog rejtinga ujedno su i odraz kontinuiranog smanjenja javnog duga. Tokom proteklih nekoliko godina, Vlada je preokrenula rastuću putanju javnog duga. Samo u 2017. godini, javni dug prema BDP je pao za oko 10 procentnih poena, a isti trend se nastavio i tokom 2018. godine.

Fiskalne reforme su dovele do stabilnih javnih finansija i dalje smanjenje javnog duga očekuje se nastavkom sprovođenja započetih reformi. Jedan od glavnih ciljeva u narednom periodu je smanjenje javnog duga ispod 50 odsto BDP.

U saopštenju Narodne banke Srbije posebno se ukazuje da je odluka o popravljanju izgleda za povećanje kreditnog rejtinga Srbije donijeta na osnovu snažnog privrednog rasta i rezultata monetarne politike u pogledu očuvanja cjenovne i finansijske stabilnosti.

Obrazlažući popravljanje izgleda za povećanje kreditnog rejtinga Srbije, agencija posebno ističe mjere kojima je centralna banka povećala kredibilitet i efikasnost monetarne politike u režimu ciljanja inflacije.

Prema ocjeni agencije, inflaciona očekivanja su usidrena, režim deviznog kursa je relativno fleksibilan, a finansijski sektor je dodatno ojačan, uz snažan pad problematičnih kredita i rast kreditne aktivnosti.

U svojoj odluci, Standard end Pur posebno naglašava kredibilitet i operativnu nezavisnost Narodne banke Srbije i ocjenjuje da su adekvatne odluke monetarne politike u režimu ciljanja inflacije, koje za rezultat imaju višegodišnje uspješno očuvanje niske i stabilne inflacije, usidrile inflaciona očekivanja.

I prema mišljenju ove agencije, inflacija će ostati u granicama cilja od 3 ± 1,5 odsto u srednjem roku. Ističući uspjeh Narodne banke Srbije u sprovođenju režima inflacionog targetiranja, Standard end Pur naglašava i očuvanu relativnu stabilnost deviznog kursa.

Fiskalne reforme su dovele do pozitivnih rezultata za koje se očekuje da će se nastaviti i u narednom periodu. Ovo je velikim dijelom i rezultat stand-by aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom, koji je uspješno završen u februaru 2018. godine.

Agencija Standard end Pur smatra da će otvaranje novih poglavlja u procesu pristupanja Evropskoj uniji, kao i novi tehnički vid saradnje sa MMF pomoći u jačanju rasta privatnog sektora i ubrzanju izjednačavanja prihoda sa EU, uz održavanje makroekonomske stabilnosti. Takođe, uočava se i pozitivan trend u spoljnoj trgovini.

Takođe se procenjuje da će deficit tekućeg računa platnog bilansa biti u prosjeku na nivou od 5 odsto u periodu od 2019. do 2021. godine, čemu će najviše doprinijeti postojeća strana ulaganja u proizvođačke djelatnosti, kao i poboljšanje konkurentnosti u proizvođačkom sektoru i sektoru usluga. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!