Capital.ba

Još traje “mliječni rat” BiH i Hrvatske

08.04.2009. / 8:10

mlijeko1BANJALUKA, Tenzije na tržištu mlijeka između Hrvatske i BiH ne jenjavaju, jer hrvatske mljekare, ne žele da se odreknu dijela vlastite zarade i povećaju otkupnu cijenu od tamošnjih proizvođača, pravdajući to neistinitim navodima o enormno visokoj stopi uvoza iz BiH.
Nebojša Ristić, predstvanik grupacije “Danube Foods”, u čijem sastavu posluju dubički “Mlijekoprodukt” i banjalučka “Mljekara”, kazao je da se i po okončanju blokade za dubičko mlijeko na granici Hrvatske zategnutost između dvije strane nastavlja.
“Hrvatski proizvođači sirovog mlijeka su generalno prezaduženi i porast kamata u zadnjem kvartalu 2008. odrazio se na smanjenje njihove sposobnosti da vraćaju kredite. Umjesto da bude nađen dogovor s farmerima, korištenjem unutrašnjih resursa hrvatske države, problem se prebacuje u susjednu BiH”, kazao je Ristić.
On je istakao da će od svake vrste tenzije na mliječnom tržištu dvije zemlje, Hrvatska imati više štete nego koristi. Naime, prema martovskim podacima, Hrvatska je u BiH izvezla mlijeko i srodne proizvode u vrijednosti od oko 66,6 miliona KM, dok je iz BiH uvezla robu vrijednu oko 36,1 milion KM.
Blokada izvoza bh. mlijeka u Hrvatsku, kaže Ristić, bila bi jasna da Hrvatska ne pokriva tek 65 odsto sopstvenih potreba, dok BiH u uvoznom udjelu mlijeka u tu zemlju učestvuje tek sa 4,5 odsto.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, kaže da su regulative izvoza u Hrvatsku rigorozne, te da njihova inspekcije napravi čitav niz kontrola.
“Ukoliko Hrvati smatraju da je dobro da ne izvoze u BiH, onda bismo i mi mogli smatrati isto da ne izvozimo u Hrvatsku, a ne znam koliko bi pogodovala situacija u kojoj bi se svako od nas držao svoga atara”, rekao je Usorac.
On je rekao da primarni poljoprivredni proizvođači u RS imaju slične probleme kao u Hrvatskoj, uz izuzetak dobre saradnje sa Mlijekoproduktom”. Usorac kaže da je cijena bh. mlijeka na hrvatskom tržištu niža za deset odsto, jer tamošnje mljekare ne postižu dovoljno nisku cijenu zbog višeg standarda u toj zemlji. Nezavisne n.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!