Capital.ba

Još nisu pale sve prepreke za izvoz

21.06.2013. / 9:15

carinaSARAJEVO, Iako je do ulaska Hrvatske u Evropsku uniju ostalo još samo deset dana, ni građani, a ni privrednici nisu u potpunosti spremni za ono što ih očekuje na graničnim prelazima. Sigurno je jedno, da će kontrole u svim segmentima biti rigoroznije, a izvoz ograničen.

Privrednici koji do sada nisu izvozili u zemlje EU od 1. jula neće moći izvoziti ni u Hrvatsku dok ne ispune zahtjevne evropske standarde. Zbog neispunjavanja uslova iz BiH neće moći da se izvozi meso i mesne prerađevine, a pod znakom pitanja su i mlijeko i mliječni proizvodi.

Privrednici
Savjetnik generalnog sekretara Spoljnotrgovinske komore BiH Igor Gavran kaže da još nije ni usaglašen protokol kojim se regulišu pitanja carina.

– U posljednje vrijeme imamo kontradiktorne informacije od nadležnih institucija BiH koje su nedavno govorile da je problem izvoza mlijeka riješen, a sada imamo informacije da nije dovoljno urađeno i da EU traži da u potpunosti budu usaglašeni propisi o veterinarstvu – rekao je Gavran i dodao da je u prvih pet mjeseci ove godine u Hrvatsku izvezeno mlijeka i mliječnih proizvoda u vrijednosti oko 11 miliona KM.

Istakao je da su jedan od ključnih uslova koje BiH treba da ispuni izmjene Zakona o veterinarstvu koje se, kako je rekao, mogu vrlo brzo usvojiti ukoliko za to postoji politička volja.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Predrag Zgonjanin kaže da očekuju oštrije kontrole na granici i dodaje da će mnogi privrednici morati da precrtaju hrvatsko tržište.

– Naši privrednici koji su izvozili u EU moći će da izvoze i u Hrvatsku bez nekih velikih problema, dok će oni koji nisu ispunjavali sve standarde imati problema – rekao je Zgonjanin.

Kao pozitivan efekat ulaska Hrvatske u EU Zgonjanin je istakao to što će hrvatska preduzeća koja se ne budu mogla nositi sa konkurencijom u EU “bježati” u druge zemlje, između ostalih, i u RS.

Predsjedavajući Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH Nikola Špirić rekao je juče da će granični prelazi Bijača i Gradiška biti spremni do 1. jula da funkcionišu po standardima EU.

– Uvjerili smo se da na graničnom prelazu Gradiška završavaju radove na proširenju i adaptaciji, te smo sigurni da će sve biti u funkciji do iduće sedmice i služiti za protok robe i ljudi do izgradnje novog graničnog prelaza – rekao je Špirić, koji je sa direktorom UIO BiH Mirom Džakulom obišao prelaze.

Džakula je rekao da se rekonstrukcija graničnih prelaza privodi kraju i dodao da je tender za novi granični prelaz pri kraju te da će uskoro početi radovi na tom objektu koji će biti lociran na novoizgrađenom autoputu Gradiška – Banjaluka.

Granični prelazi Bijača i Gradiška određeni su za međunarodni saobraćajni promet putnika i robe koja podliježe inspekcijskim kontrolama, odnosno proizvoda životinjskog i biljnog porijekla. Granični prelazi za međunarodni saobraćajni promet putnika i robe te za promet voća i povrća su Orašje, Izačić, Gorica i Ivanjica. Uz ovih ukupno šest prelaza, određeno je još deset prelaza za putnike i ostalu robu, osim onih biljnog i životinjskog porijekla.

Šef pregovaračkog tima BiH za pregovore sa EU Dragiša Mekić rekao je da će treća runda pregovora biti održana u utorak i da će tada biti poznato više detalja.

– Naš stav je nepromijenjen, spremni smo za tehničku adaptaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), i ona ne podrazumijeva ukidanje carina za Hrvatsku – rekao je Mekić.

Vlada Hrvatske dala je juče saglasnost za povlačenje Hrvatske iz CEFTA sporazuma.

Građani

Državljani BiH će od 1. jula granicu sa Hrvatskom moći da prelaze samo sa biometrijskim pasošima, dok će stanovnici koji žive u pojasu od pet kilometara uz granicu moći da dobiju pogranične propusnice. Sporazum o pograničnom prometu koji su predstavnici BiH i Hrvatske potpisali u srijedu u Briselu propisuje da ove propusnice BiH izdaje građanima Hrvatske, a vlasti ove zemlje propusnice izdaju državljanima BiH. U BiH se ove propusnice još ne izdaju, a oni koji taj dokument dobiju od MUP-a Hrvatske, moći će ga ovjeriti u Graničnoj policiji BiH i vrijedjeće godinu.

Iako postoji mogućnost da BiH i Hrvatska zadrže dosadašnji način prelaska granice sa ličnom kartom, o čemu odluku treba da donese svaka zemlja članica EU pojedinačno, odluka o tome još nije donesena. Ako to bude odobreno, postoji mogućnost da će građanima BiH biti neophodne nove, biometrijske lične karte.

Poslije ulaska Hrvatske u EU 1. jula državljani BiH biće detaljno kontrolisani na granicama. U Carinskoj upravi Hrvatske “Glasu Srpske” su rekli da će se u Hrvatsku moći unijeti hrana za lične potrebe putnika za jedan dan. Biće ograničena i količina alkoholnih pića i duvana koji se unose. U MUP-u Hrvatske rekli su da je strancu za ulazak i boravak u Hrvatskoj potrebno 100 evra po danu predviđenog boravka.

– Ukoliko stranac posjeduje ovjereno garantno pismo fizičke ili pravne osobe u Hrvatskoj, dokaz o uplaćenom turističkom aranžmanu, dužan je pokazati dokaz o posjedovanju 50 evra po danu predviđenog boravka – rekli su u MUP-u.

Putnici mogu unositi lijekove za lične potrebe u količinama neophodnim za liječenje u trajanju od najduže mjesec i uz njih moraju imati ljekarsku dokumentaciju koja sadrži i istoriju bolesti. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!