Capital.ba

Jeftina nafta neće dodatno podstaći svjetsku privredu

12.02.2015. / 7:50

mudisNJUJORK, Niske cijene nafte obično olakšavaju uslove poslovanja i podstiču globalni privredni rast, ali je, uprkos tome, američka bonitetna agencija Mudis poručila da neće revidirati svoje prognoze privrednog rasta za Grupu 20 najrazvijenijih zemalja svijeta (G20). 

“Kada je riječ o članicama G20, očekujemo rast BDP-a od nešto ispod 3,0 odsto u 2015. i 2016. godini, što je nepromijenjeno u odnosu na 2014. godini i u odnosu na našu prognozu za globalnu privredu iz novembra prošle godine”, navodi se u najnovijem izvještaju kreditne agencije, a prenosi agencija Frans pres.

“U evrozoni, Japanu i Brazilu, kao i u još nekim drugim državama iz grupe G20 koje uvoze naftu, pad u cijenama nafte odvija se u uslovima nepovoljnog ekonomskog okruženja”, izjavila je potpredsjednica Mudisa za kreditnu politiku, Mari Dajron, i istovremeno ukazala na problem visoke nezaposlenosti i novu politička neizvjesnost u pojedinim članicama evrozone.

“U tom kontekstu, veliki dio dobiti od nižih cijena nafte će vjerovatno biti ušteđen a ne potrošen”, poručila je Dironova.

Za evrozonu i Japan, Mudis u ovoj godini prognozira privredni rast od nešto ispod 1,0 odsto, a za SAD prognozira rast od 3,2 odsto u 2015, odnosno 2,8 odsto u 2016. godini.

“Kada je riječ o članicama G20 koje proizvode naftu, pad u cijenama nafte će naročito teško pogoditi Rusiju, dok će u Saudijskoj Arabiji, veća fiskalna potrošnja ublažiti negativne efekte nižih cijena nafte i pomoći će održavanju pozitivnog privrednog rasta”, navodi se u izveštaju Mudisa. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!