Capital.ba

Jak franak, Švajcarcima sve jeftino

01.08.2011. / 9:36

CIRIH, Švajcarci su najsrećniji turisti ovog ljeta – jak franak im omogućava veoma povoljna ljetovanja u evropskim ljetovalištima.
A “višak” koji im preostane zbog povoljnog kursa potroše na izlaske i kupovinu ili ga jednostavno ostave za “crne dane”.
Iako je jak franak jedan od razloga za veću turističku posjetu Švajcaraca evropskim ljetovalištima, hotelijerima u ovoj zemlji se čini da im profit nestaje u konkurenciji sa ponudama drugih evropskih zemalja.
Turistički radnici u Švajcarskoj su snizili cijene da bi ostali konkurentni, pojedine kompanije traže od zaposlenih da rade duže za istu platu, dok su neki počeli da im isplaćuju zaradu u evrima umjesto u švajcarskim francima.

“Imamo više problema sa evrom nego sa finansijskom krizom”, izjavio je nedavno šef Švajcarske hotelske asocijacije Guljielmo Brentel.

Od 2008. godine cijene odmora u Švajcarskoj su porasle turistima iz evro zone za petinu, dok je Britancima odmor u toj zemlji skuplji za čitavih 35 procenata, zbog čega je ovog ljeta došlo do pada posjete za 2,6 odsto.

U pojedinim alpskim regionima, hotelijeri pokušavaju da privuku turiste iz EU na taj način što im nude cijene izražene u evrima koje konvertuju po 20 odsto nižoj stopi od one na tržištu.

Ali, ne samo da se radije odlučuju da ljetuju u Grčkoj ili Španiji, Švajcarci su masovno počeli i da obavljaju kupovine izvan svoje zemlje, pa proizvođači procjenjuju da su zbog pojave “šoping turizma” izgubili oko dvije milijarde franaka.

Švajcarski supermarket Migros planira da prepolovi prostor u bazelskom šoping centru zbog malog broja kupaca, dok je u isto vrijeme opao i broj Evropljana koji kupuju gorivo u Švajcarskoj jer je slab evro anulirao nisku cijenu goriva u toj zemlji.

Građani Švajcarske pak smatraju da bi proizvođači trebalo da snize cijene zbog izuzetno jakog franka, što se ne dešava, pa većina njih odlazi u kupovinu u inostranstvo.

U pokušaju da pomogne turističkom sektoru, vlada je još početkom godine pokrenula kampanju korišćenja godišnjeg odmora u zemlji, ali fotografije švajcarskih političara koji se odmaraju na švajcarskim planinama i jezerima, nisu ubjedile građane da ovog ljeta ostanu kod kuće.
Uprkos štrajkovima u Grčkoj, čak 20 odsto više Švajcaraca odlučilo se ovog ljeta za ljetovanje u toj zemlji, dok je posjeta Španiji udvostručena. Svakoga dana “TUI Svis” organizuje 14 dodatnih letova za Kos, Krit i Kipar, izjavio je potparol “TUI Svisa” Roland Šmit i dodao da su cijene ove godine niže i do 30 procenata zbog povoljnog dolara i evra.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!