Capital.ba

Izvoz drvne industrije BiH manji za 13,1 odsto

03.11.2009. / 14:29

drvna-industrija-11SARAJEVO,  Drvna industrija BiH je za osam mjeseci ove godine ostvarila izvoz u vrijednosti od 422 509 170 KM, što je za 13,1 odsto manje nego u istom periodu prošle godine, rekla je sekretar Grupacije drvne industrije Spoljnotrgovinske komore BiH Selma Bašagić.

Ona je navela da je u istom periodu ostvaren uvoz drvne industrije u vrijednosti od 160 238 102 KM, ili 28 odsto manje nego u istom periodu 2008. godine, tako da je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 276 odsto.

Prema riječima Bašagićeve, izvoz namještaja za osam mjeseci bio je vrijedan 163 171 515 KM, ili 2,5 odsto više nego u istom periodu lani, sa učešćem od 38,6 odsto u strukturi ukupnog izvoza drvne industrije.

Bašagićeva je istakla da je smanjeni izvoz drvne industrije rezultat manjeg izvoza polufinalnih proizvoda od drveta za 36 odsto, a mnogo manje smanjenog izvoza podova, parketa, furnira i građevinske stolarije.

“Veoma zabrinjava porast izvoza proizvoda šumarstva za 26 odsto u odnosu na prošlu godinu, koji je za osam mjeseci iznosio 65 996 255 KM, ili 15,6 odsto od ukupnog izvoza za 26 odsto”, izjavila je Bašagićeva novinarima u Sarajevu.

Sekretar Grupacije je istakla da su se najviše izvozila sjedišta i dijelovi od drveta, namještaj za trpezarije i dnevne sobe, te kuhinjski namještaj i namještaj za spavaće sobe.

Prema njenim riječima, uvoz namještaja je takođe smanjen za 26 odsto i za osam mjeseci bio je vrijedan oko 63,346 miliona KM.

“Smanjeni uvoz drvne industrije rezultat je manjeg uvoza primarnih i polufinalnih proizvoda od drveta za 29 odsto i to pretežno ploče iverice, vlaknatice, šperploče, dok je nešto povećan uvoz građevinske stolarije”, rekla je Bašagićeva.

On je rekla da su se proizvodi od drveta najviše izvozili u Njemačku, Srbiju, Hrvatsku, Italiju, Francusku, Sloveniju, Austriju i Holandiju, a uvozili iz Srbije, Turske, Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Kine, te Italije i Austrije.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!