Capital.ba

Izvoz bi mogao sniziti cijenu struje

19.09.2008. / 8:10

SARAJEVO – Iako postoji mogućnost da Regulatorna komisija za električnu energiju u FBiH (FERK) odluči da dobit “Elektroprivrede BiH” od izvoza struje usmjeri u sniženje cijene struje u BiH, u ovom preduzeću planiraju da taj novac usmjere u poboljšanje uslova rada u rudnicima, kaže Amer Jerlagić, direktor “Elektroprivrede BiH”.

“Ne bih govorio o mogućoj visini dobiti, ali neće biti zanemariva kao ranije. Pripremamo rebalans finansijskog plana, pa ako ne bude potrebe da pokrivamo gubitke, mislim da bismo mogli investirati u gradnju obnovljivih izvora kao što su vjetroelektrane ili u obnovu okna u rudnicima i nabavku nove opreme za njih”, kaže Jerlagić.

Dužnosnici institucija međunarodne zajednice koje djeluju u BiH, pak, upozoravaju da bi po teoriji regulacije na tržištu FERK mogao tu dobit usmjeriti u pokrivanje troškova proizvodnje i na taj način sniziti cijenu struje na domaćem tržištu.

“S obzirom na to da FERK u tarifnim procesima analizira sve prihode i troškove elektroprivrednih preduzeća, te na osnovu njih određuje cijenu struje, moglo bi se lako desiti da ‘Elektroprivreda BiH’ ne može sama raspolagati tom dobiti”, kazao je naš sagovornik.

No, Edhem Bičakčić, kao predsjednik Nadzornog odbora “Elektroprivrede BiH”, kaže da zna da “unutar FERK-a postoje takve kalkulacije, ali da je dobit od izvoza samo dio ukupne dobiti”.

“O raspodjeli dobiti odlučuje Nadzorni odbor preduzeća i dobit ‘Elektroprivrede’ će, s obzirom na predstojeće pripajanje rudnika, biti nedostatna za sve što je potrebno, prije svega modernizacija rudnika i zbrinjavanje viška radnika u njima”, kaže Bičakčić.

U FERK-u kažu da će u “Elektroprivredi” “izvršiti nadzor sukladno Zakonu o električnoj energiji i Pravilniku o izdavanju dozvola i licenci”.

“Očitovaćemo se po primitku službene obavijesti o okončanju tendera i po okončanju nadzora u navedenom preduzeću”, stoji u pisanom odgovoru iz FERK-a.

“Elektroprivreda BiH” od izvoza viška struje očekuje prihod od 274 miliona KM, a dobit se nezvanično procjenjuje na više od 30 miliona KM.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!