Capital.ba

Iz budžeta pet miliona

06.07.2011. / 8:35

SUBOTICA, Na evidenciji subotičke filijale Nacionalne službe za zapošljavanje, petinu, odnosno 2.089 od ukupno 11.000 ljudi, čine mlađi od 30 godina. Međutim, stvarna brojka je bar dva puta veća, jer prema najnovojim istraživanjima, gotovo polovina nezaposlenih mladih ljudi nije prijavljena na biro.
Kako bi taj broj koliko-toliko bio smanjen, lokalna samouprava odlučila je da svako novo radno mjesto subvencioniše, od 130.000 do 150.000 dinara.
Mladi, koji bi trebalo da su u punoj snazi i sa velikim radnim elanom, spadaju u kategoriju teško zaposlivih ljudi, zajedno sa ženama, Romima, osobama sa invaliditetom i starijima od 50 godina. Više od polovine omladine bez radne knjižice ima samo osnovnu školu, dok dva odsto posjeduje fakultetsku diplomu.
– To je zbog toga što u našem sistemu nije regulisan proces tranzicije iz obrazovnog sistema u tržište rada – objašnjava Elvira Seči Erdman, portparol subotičke filijale NSZ. – Iz školskih klupa izlaze nepripremljeni za rad, bez odgovarajuće prakse, a poslodavci uglavnom hoće ljude sa adekvatnim iskustvom. S druge strane, oni koji nešto rade, angažovani su na honorarnim ili privremenim poslovima, koji su po pravilu slabo plaćeni.
Već više od tri godine sprovode se programi “Stručna praksa” i “Prva šansa”, a do sada je pomoću njih u Subotici posao dobilo oko 1.000 mladih. Iz budžeta grada izdvaja se pet miliona dinara za subvencionisanje radnih mjesta i finansiranje javnih radova, a tu su i olakšice poslodavcima u vidu oslobađanja od poreza i doprinosa.
Za mlade Subotičane, sve ovo je ipak mrtvo slovo na papiru jer – posla realno nema.
– Lijepo od grada i države što pokušavaju da pomognu, ali to je nedovoljno kada sve grane privrede stoje, a šverc opet postaje najunosniji biznis – smatra Mihajlo Tomić, po struci ekonomski tehničar, koji je već više od dvije godine bez posla. – Nisam prijavljen na biro već duže vrijeme, jer ne vjerujem da mi tamo zaista mogu pomoći. Bez debele veze danas nema ništa. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!