Capital.ba

Istorijska akvizicija u jeku krize

13.02.2009. / 1:38

rio-tinto2MELBURN, Kineski proizvođač aluminijuma u državnom vlasništvu “Chinalco” uložiće 19,5 milijardi dolara u australijsku metaluršku kompaniju “Rio Tinto”, što će pomoći Kini da obezbijedi izvore sirovina, a “Rio Tintu” da smanji dugove, saopštio je juče austalijski gigant.
 
U sklopu dogovora o najvećem ulaganju neke kineske kompanije u inostranstvu, “Chinalco” će utrošiti 12,3 milijarde dolara u kupovinu udjela do najviše 50 odsto u devet rudnika australijske kompanije.
Pored toga, kineski gigant će za 7,2 milijarde dolara kupiti obveznice “Rio Tinta”, koje će kasnije biti zamijenjene za akcije. “Chinalco” će na taj način steći 15 odsto akcija i povećati udio u “Rio Tintu”, najvećem svjetskom proizvođaču aluminijuma, drugom po veličini proizvođaču rude gvožđa i jednom od pet najvećih proizvođača bakra u svijetu, čije akcije kotiraju na berzama u Australiji i Londonu, na 18 odsto. “Chinalco” je i do sada bio akcionar “Rio Tinta”, nakon što je prošle godine zajedno s američkom kompanijom “Alcoa” kupio devet odsto akcija australijske kompanije.
“Ovaj korak odražava naše kontinuirano povjerenje u dugoročne izglede za tu industriju i kinesku privredu. ‘Chinalcou’ će ovaj sporazum dati značajnu ulogu u snažnoj kompaniji s odličnim izgledima za rast”, kazao je predsjednik “Chinalcoa” Ksijao Jaking.
Sporazum koji će Kini nesumnjivo obezbijediti veću moć u pogledu resursa i sirovina zaslužnih za procvat njene privrede nailazi na neočekivane prepreke, budući da je uoči objave sporazuma Vlada Australije najavila izmjene svojih zakona o stranim ulaganjima. Takva najava signalizira da će sporazum o ulaganju pomno ispitati australijska vlada, koja želi da obezbijedi da ulaganja stranih kompanija nemaju političku ili stratešku pozadinu. Australija je ipak strateški zainteresovana za saradnju, budući da je prije izbijanja globalne ekonomske krize, gotovo nezadovoljiva kineska potražnja za mineralnim resursima pomogla desetogodišnjem procvatu u Australiji, a Kina ostaje i dalje ključno tržište australskom sektoru resursa.
Iz “Rio Tinta” su odbacili optužbe da su na ovaj način svoju nezavisnost predali u ruke Kine.
Analitičari, pak, vide višestruku korist od dolaska kineskog kapitala u Australiju.
“Oni su sami sebe satjerali u ćošak, ali je dobra vijest da stiže gotovo 20 milijardi dolara gotovine, što će riješiti mnoge probleme”, izjavio je Majkl Bentli iz brokerske kuće “Northward Capital”.
Vrijednost akcija “Rio Tinta” pala je za oko petinu od novembra prošle godine, kad je ta kompanija odbila 66 milijardi dolara vrijednu neprijateljsku ponudu za preuzimanje od strane rivala “BHP Billitona”. “Rio Tinto” je takođe opterećen dugom od 39 milijardi dolara, koji potiče iz 2007. godine, kad je preuzeo kanadsku kompaniju “Alcan”.
Kineska moć
Analitičari kažu da sporazum “Chinalcoa” i “Rio Tinta” svjedoči o rastućoj ekonomskoj moći Kine na globalnom tržištu i njenoj želji da obezbijedi veći dio svjetskih prirodnih resursa.
“Sporazum svjedoči o rastućoj snazi i angažmanu Kine. Kada njen kapital naraste do određenog nivoa, mora se širiti”, kazao je Vang Đinahua, zamjenik direktora šangajskog istraživačkog instituta “Mysteel”.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!