Capital.ba

Istim cijenama usluga do efikasnijeg liječenja

21.05.2013. / 20:20

banjalukaBANJALUKA, Reforma finansiranja sekundarne zdravstvene zaštite u BiH trebalo bi da dovede do toga da se usluge svim bolnicama plaćaju po istoj cijeni na osnovu broja odrađenih usluga, a ne po broju kreveta u bolnici, što bi pacijentima omogućilo da sami biraju bolnicu u kojoj će se liječiti, rečeno je danas u Banjaluci na skupu o ovoj temi.

Ovaj model, koji se već primjenjuje u Republici Srpskoj i u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, i koji bi za sada trebalo da se počne primjenjivati i u Sarajevskom i Tuzlanskom kantonu, za rezultat ima i povećanje kvaliteta rada bolnica zbog međusobne konkurencije, te specijalizaciju bolnica za pružanje određenih usluga.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Slobodan Stanić rekao je da je novi model plaćanja usluga u bolnicama u Republici Srpskoj doveo do toga da se bolnice bore za pacijente, čime je podignut i kvalitet liječenja.

“Neke bolnice povećale su prihode iako nisu imale pripadajućeg stanovništva, kao što je slučaj sa Fočom, koja je dobrom organizacijom, kvalitetom i podizanjem kvaliteta usluga privukla pacijente iz šireg regiona, pa čak i pacijente koji su išli na liječenje u Beograd”, rekao je Stanić novinarima nakon završne konferencije projekta “Reforma finasiranja sekundarne zdravstvene zaštite u BiH”.

On je naglasio da se na osnovu ovog modela može mjeriti efikasnost pojedinih bolnica, te da se može pratiti dužina ležanja jednog pacijenta u bolnici, broj obavljenih zahtjeva, kvalitet liječenja, moguće komplikacije u toku liječenja i slično.

Osim pozitivnih primjera, Stanić je naveo da su lošije strane ovog modela činjenica da se ekonomija počinje miješati u medicinu, što za rezultat ima povećanje broja nekih posebnih terapija, kao što je porod carskim rezom, a da su zbog novog modela neke bolnice i smanjile prihode.

Jedan od konsultanata na projektu “Reforma finansiranja sekundarne zdravstvene zaštite u BiH” Karolina Kalan rekla da je, zahvaljujući sredstvima Evropske unije od milion evra, tokom dvije godine obučeno 1.800 medicinskih radnika u BiH, a da je uspostavljen i kompjuterski sistem na osnovu kojeg se može pratiti procedura liječenja, te tačnije uspostaviti jedinstven model terapije za oko 650 oboljenja.

Ona je naglasila da je za uspostavljanje ovakvog modela plaćanja bolničkih usluga trebalo pet godina, a da je na zdravstvenim vlastima u BiH da pronađu unutrašnje modele finansiranja nastavka projekta do primjene u cijeloj BiH.

Osim ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, završnoj konferenciji “Reforma finansiranja sekundarne zdravstvene zaštite u BiH” danas u Banjaluci prisustvovali su i ministar civilnih poslova BiH Sredoje Nović, predstavnici Ministarstva zdravstva FBiH, Odjeljenja za zdravstvo Brčko distrikta, direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske, direktori kantonalnih zavoda za zdravstveno osiguranje, direktori bolnica iz FBiH i Srpske, predsjednici komora doktora i predstavnici Delegacije Evropske unije u BiH. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!