Capital.ba

Inicijativa: Veleprodajne marže na lijekove smanjiti na šest odsto

19.11.2021. / 14:00

SARAJEVO – Udruženje „Misli dobro“ iz Banjaluke podnijelo je danas inicijativu za izmjenu Pravilnika o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u BiH kojom se traži da se veleprodajne marže smanje sa osam na šest odsto.

marže na lijekove

Foto: Nezavisne novine

Inicijativom je zatraženo i da se kao referentne zemlje za izračun cijena lijeka uzmu Srbija, Hrvatska i Sjeverna Makedonija, a ne kao što je sada slučaj Srbija, Hrvatska i Slovenija gdje je je životni standard daleko veći u odnosu na Bosnu i Hercegovinu.

Incijativa je poslana Agenciji za lijekove BiH, Stručnom savjetu Agencije za lijekove BiH, Savjetu ministara BiH i Ministarstvu civilnih poslova BiH, na tržištu BiH, a kako je ocijenjeno, došlo bi do značajnog smanjenja lijekova i to ne bi ugrozilo poslovanje bilo kojeg privrednog subjekta.

“Ne tražimo ništa što već nema u regionu. Regulativa koja je trenutno na snazi u BiH u isključivom je interesu veletrgovaca i maloprodajnih lanaca apoteka i najviše na štetu građana BiH. Tržište lijekova u BiH vrijedno je više od 700 miliona KM i očigledno je da se regulativa usvajala pod uticajem raznih lobija. Tražimo samo da se veleprodajne marže usklade sa onima u regionu jer u Srbiji i Crnoj Gori je maksimalna veleprodajna marža šest odsto, a u BiHosam odsto”, rekao je na press konferenciji u Sarajevu projekt  menadžer Udruženju „Misli dobro“ Uroš Vukić

Ovo udruženje nedavno je javnosti prezentovala rezultate analize “Realna cijena lijekova” koja je pokazala da građani Bosne i Hercegovine plaćaju najviše cijene lijekova u odnosu na Hrvatsku, Srbiju i Crnu Goru.

Kada je riječ o Pravilniku, BiH do 2017. godine bila je jedina zemlja u Evropi koja nije imala takav dokument.

Inicijatori promjene Pravilnika ističu da je to odgovaralo isključivo veletrgovcima i maloprodajnim lancima apoteka koji upravo u BiH ubiru najviši profit.

“Korist od usvajanja inicijative imala bi šira društvena zajednica kako građani tako i fondovi zdravstvenog osiguranja i bolnice. S obzirom na profit koji ostvaruju veletrgovci i maloprodajni lanci apoteka, sigurni smo da ni u njihovom poslovanju ne bi došlo do ozbiljnih problema. Farmaceuti su zatvaranjem svojih biznisa prijetili i kada je usvajan Pravilnika o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u BiH, ali do toga nije došlo. Čak u odnosu na 2017. godinu u BiH imamo daleko više apoteka”, naglasio je Saša Stefanović, član Udruženju „Misli dobro“.

CAPITAL je juče objavio da prometnici lijekova u Srpskoj prijete preseljenjem u FBiH zbog odluke Vlade RS da smanji marže na lijekove za dva odsto.

Oni su naveli da je Vlada uredbu donijela bez konsultacija sa stručnom javnosti te zatražili sastanak sa premijerom.

Vladina uredba kojom se smanjuju marže trebalo stupi na snagu 25. novembra.

Nezavisne novine/CAPITAL

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!