Capital.ba

Inicijativa da Portugal napusti evro

04.06.2013. / 10:07

evroLISABON, Portugalski ekonomista Žoao Fereira do Amaral, čija je knjiga “Zašto treba da napustimo evro” postala bestseler, smatra da je samo pitanje vremena kada će ova krizom pogođena zemlja izaći iz evropske monetarne unije.

“Prije ili kasnije, Portugal će biti suočen sa odustajanjem od evra. To je neizbježno”, rekao je Fereira do Amaral u intervjuu Frans presu.

Njegova knjiga, koja je puštena u prodaju u aprilu, jedna je od najprodavanijih u Portugalu u vrijeme kada kriza u evrozoni sve jače steže i dovodi do rasta nezaposlenosti.

“Iz evrozone treba izaći kada se ona stabilizuje, za dvije ili tri godine, bez pompe”, navodi Fereira do Amaral, zagovarajući vraćanje stare portugalske valute, eskuda, u dogovoru sa evropskim vladama, Briselom i Evropskom centralnom bankom.

Fereira do Amaral poznati je ekonomista u svojoj zemlji i zalagao se da Portugal ne usvoji evro 1999.

“Vidio sam da će portugalska ekonomija neizbježno trpjeti zbog priključenja evrozoni”, rekao je on, kritikujući portugalski parlament što je odobrio usvajanje evra bez referenduma, čime je odustao od osnovnog instrumenta političke autonomije -štampanja novca.

“Evro je snažna valuta. Međutim, naša ekonomska struktura nije pretjerano konkurentna. U takvim uslovima, privreda ne može da napreduje”, smatra ekonomista.

Situacija je postala još gora kada je Lisabon zatražio međunarodnu finansijsku pomoć, vrijednu 78 milijardi evra, u zamjenu za drastične mjere štednje u cilju sređivanja javnih finansija. Mnogi krive program pomoći za pogoršanje recesije i rast nezaposlenosti do 18 odsto.

“Došli smo do limita u smislu toga šta štednja može da učini za javne finansije”, kaže Fereira do Amaral, koji spas vidi u investicijama i devalvaciji. “Našoj zemlji su potrebne investicije, a najbolji način za privlačenje ulagača je devalvacija valute”, navodi on, dodajući da inflatorne opasnosti koje bi proizašle iz takvog poteza nisu obavezno loše.

“Inflacija ne znači nužno pad životnog standarda, nju bi nadoknadio privredni rast”, smatra ekonomista. Međunarodni kreditori bi brže bili isplaćeni, budući da bi Lisabon bio u boljoj poziciji da otplaćuje javni dug, koji će iduće godine, prema procjeni Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj, porasti na 132 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Fereira do Amaral, međutim, priznaje da trenutno “pliva protiv struje” javnog mišljenja, budući da velika većina Portugalaca želi da zadrži evro. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!